Článek
Na úvod je třeba říct, že je velký rozdíl mezi tím, kolik platí zákazník, který je dlouhá léta u stejného dodavatele, a kolik platí zákazník s novou smlouvu. A je jedno, jestli ji má proto, že koupil nemovitost, něco zdědil a přepsal energie na sebe, nebo se rozhodl pro změnu dodavatele jen tak, aby ušetřil. A protože pořád platí, že v Česku máme oproti zbytku Evropy poměrně draho, dodavatelé si nechávají prostor na zlevnění a skutečně mohou své ceny ještě o něco snížit. Takové snížení se týká těch zákazníků, kteří jsou dlouho neaktivní a vše nechávají na svém dodavateli. Ten jim prostě někdy zlevnit musí, aby nebyl rozdíl na trhu tak velký a lidé mu nezačali hromadně odcházet. Ale neznamená to, že elektřina a plyn zlevňují. Je to jen hra se spokojeností zákazníka, která vytváří mylný dojem, že je vše v pořádku a energie jdou dolů. Opak je ale nyní pravdou.
A teď proč si myslím, že ceny na burze klesat nebudou. Prvním důvodem je situace kolem plynu. Na jednu stranu se mluví o tom, že máme plné zásobníky a zvyšuje se kapacita LNG plynu, abychom dokázali nahradit ruský plyn. Už se ale nemluví o tom, kolik to bude stát. Ruský plyn je dnes nejlevnější, takže jakýkoli jiný plyn je bohužel dražší. A jakmile se ruský plyn odpojí, cena jakéhokoli jiného – už dnes dražšího – plynu vystřelí ještě výš, protože ho bude zapotřebí mnohem víc než dnes. A spotřeba do budoucna rozhodně poroste. Potřebujeme, aby se konečně probudil průmysl, který hlavně v Německu stagnuje. Jakmile se rozjede, se spotřebou v Evropě, a tedy i s cenami to dramaticky zahýbe.
A s tím potom úzce souvisí i cena elektřiny, protože jakmile jde nahoru plyn, automaticky zdražuje i elektrika. Tam je navíc otázka, co s tím udělají distribuční poplatky, jejichž nová výše je zatím velkou neznámou a dozvíme se ji až před koncem roku. Samozřejmě se může stát to, že když se distribuční poplatky zvednou víc, dodavatelé se s tím trochu „svezou“ a upraví své ceny. Takže se budu opakovat, ale myslím, že neexistuje jediný důvod, proč by měly energie zlevňovat.
Otázkou jen zůstává, kdy a o kolik se zdraží. To v tuto chvíli záleží především na dvou věcech – kdy dojde k odstřižení ruského plynu a kdy odstavíme uhelné elektrárny. Ani pro jedno z toho dnes bohužel nevidím příliš velký prostor. Ruský plyn můžeme odstřihnout teprve ve chvíli, kdy budeme mít tranzitní kapacity pro plyn odjinud. A od uhlí se můžeme odpojit až v době, kdy vymyslíme nejen jak vyrábět elektřinu, protože tu můžeme dovézt i ze zahraničí, ale hlavně jak vyrobit teplo, které sem dovézt nedokážeme. Pokud oba zdroje odpojíme dřív, než budeme znát odpovědi na tyto klíčové otázky, pak může dojít k dramatickému zdražení. Možná to nebude za rok, možná ještě chvíli vydržíme, ale zlevňování je v každém případě jen velmi málo pravděpodobné.