Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak přežít přírodní katastrofu nebo společenské nepokoje: Kdo jsou preppeři a jak se připravují?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Zé Carlos Barretta from São Paulo, Brasil, via Wikimedia Commons
26. 4. 12:37

Prepperství není úplně nový pojem, a již v období Studené války se lidé připravovali na všemožné situace a scénáře. V poslední době však tento koníček, nebo možná spíše životní styl opět zaznamenal velký zájem a stává se mezi lidmi populárním.

Článek

Podivíni? Ale kdeže…

Lidé, kteří věří, že v budoucnu mohou nastat katastrofické situace, a připravují se na ně, se nazývají preppeři, nebo také survivalisté. Oproti některým předsudkům, tito lidé nejsou podivíni v maskáčích, kteří sní o další světové válce, ale obvykle jsou to běžní lidé z různých profesí. Prepperství není o izolaci a oddělení se od společnosti, ale o připravenosti a schopnosti pomoci sobě i svému okolí v případě nouze. Preppeři se často sdružují do komunit, kde si navzájem pomáhají a sdílejí své zkušenosti a znalosti. Připravují se na mimořádné situace, kdy selže vláda a systém a lidé se budou muset spolehnout sami na sebe. Ať už se bude jednat o válku, přírodní katastrofu nebo společenský rozpad, preppeři se snaží být připraveni a dobře vybaveni.

Fenomén posledních let

Prepperství má mnoho podob a každý prepper se připravuje na mimořádné situace jiným způsobem. Společné ale mívají to, že se zásobují potravinami, vodou a vybavením a učí se přežít v případě, že nebudou mít přístup k běžně dostupným zdrojům. Mají vybavení na přežití, zásoby potravin i na mnoho měsíců a často i absolvují kurzy první pomoci, přežití, nebo třeba i střelby, protože prepperství není jen o zásobách, ale také o schopnosti adaptovat se na nové situace a změny. Mnoho prepperů svou zálibu z pochopitelných důvodů veřejně nesdílí, protože věří, že v podobně vypjaté době u lidí rapidně stoupne agrese ale i třeba zoufalství a vybavený člověk by mohl být velkým lákadlem. Ostatně situace z minulosti podobným teoriím nahrávají, a část vědců, kteří se zabývají tímto tématem dokonce tvrdí, že v případě zjevné neschopnosti systému zajišťovat pořádek, by se první hromadné výtržnosti a rabování mohly začít projevovat už za jeden den!

Užitečné nejen v případě katastrofy

Je sice pravda, že v současné době nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli bát nějaké katastrofy, ale být připraven není nikdy od věci. Pro běžného člověka, který chce výrazně zvýšit své šance v případě nouze, postačí evakuační zavazadlo, které se dá pořídit v rámci několika tisíc korun. Takové zavazadlo by mělo obsahovat základní potřeby na přežití, jako jsou jídlo, voda, léky, komunikační zařízení a podobně. Inspirovat se lze u mnoha návodů nebo videí na internetu. Stejně tak schopnost rozdělat oheň bez zapalovače, být schopen přenocovat v lese nebo určit svou pozici podle přírodních ukazatelů se může hodit kdykoliv i mimo nějakou mimořádnou situaci.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz