Hlavní obsah
Cestování

Temná turistika: Proč lidi přitahují místa jako Osvětim nebo Černobyl?

Foto: Ingo Mehling, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Pod pojmem turistika si mnozí představí pláže, hory nebo výpravy za přírodou. Temná turistika představuje návštěvy mučíren, starých věznic nebo bojišť a získává stále více na popularitě.

Článek

Staronový fenomén

Fenomén známý jako temná turistika označuje návštěvy míst spojených s tragédiemi, smrtí a utrpením. Patří sem například bývalé koncentrační tábory, bojiště, mučírny, oblasti zasažené katastrofou nebo památníky obětí genocid. Ačkoliv je tento fenomén oblíbený hlavně v posledních letech, „temná“ místa přitahují lidi od nepaměti. V posledních letech byl však nárůst zájmu o tento fenomén takový, že se o něj začala zajímat i věda.

Termín „dark tourism“ použili poprvé v roce 1996 britští vědci Lennon a Foley v rámci svého výzkumu. Jeden z důvodů, proč mnozí lidé tato místa vyhledávají je, že hledají autenticitu a silnou emoční zkušenost v kombinaci s „vystavením“ se historii na vlastní kůži. Studie ukazují, že lidé na těchto místech prožívají silné emoční prožitky a často také změnu názoru nebo také zvýšený zájem o problematiku nebo historický kontext. Zpravidla se tak nejedná o adrenalin nebo morbidní připomínky, ale spíše o autenticitu a realističnost.

S jakým úmyslem přicházíš

Stejně jako většina věcí, i temná turistika má své kontroverze, které se dotýkají hlavně etických otázek. Obecně není problematická návštěva těchto míst jako spíše úmysl s návštěvou spojený. Pokud je primárním cílem vzdělávání (se) nebo prožitek spojený s atmosférou místa, tak je naopak návštěva rozhodně ku prospěchu věci. Pokud je ale cílem pořízení vysmátého selfie, které je doprovázeno nevhodným chováním během návštěvy, zde už je etický problém evidentní.

Diskuzi o etice a chování návštěvníků na podobných místech rozvířil v minulosti snímek dívky z Alabamy, která se rozesmátá vyfotila v Osvětimi a následně fotku sdílela s popiskem „selfie v koncentračním táboře Osvětim“ zakončeným emotikonem. O několik let později dokonce Osvětimské muzeum zveřejnilo na Twitteru snímky turistů, jak se pokoušejí udržet rovnováhu na kolejích vedoucích do někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. „Pamatujte, že jste na místě, kde zabili více než milion lidí. Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení,“ připsalo muzeum ke snímkům.

Mnoho míst k návštěvě

Existuje mnoho míst, kam se za temnou turistikou vypravit. Zmíněná Osvětim v Polsku, Pompeje v Itálii, památník Berlínské zdi v Německu. V rámci České republiky pak k nejznámějším patří koncentrační tábor Terezín, kostel svatého Cyrila a Metoděje v Praze nebo se zemí srovnané Lidice a Ležáky. Na všech takových místech by si měl návštěvník uvědomit, že přichází na místo, které bylo svědkem silné události nebo utrpení a podle toho přizpůsobit své chování.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz