Článek
(Ne)oblíbená ruka zákona
Asi každý alespoň trochu inteligentní jedinec chápe, že policisté jsou velice důležitý článek lidské společnosti. Stejně jako kdekoliv jinde, i u policie je vše o lidech a stejně jako jsou dobří a špatní lékaři, pojišťováci nebo kuchaři, najdou se i policisté, kteří své uniformě nedělají zrovna dobrou vizitku. Obecně se ale o dnešní policii dá mluvit jako o profesionálech, kteří jednají v rozsahu svých pravomocí, a mnoho z nich svou práci považuje za poslání. Policisté jsou navíc hlídáni a kontrolováni nejen příslušnými orgány, ale v době technologií i kamerami, a to jak těmi na uniformě, tak těmi, které drží v ruce kolemjdoucí občan. Policie je sice represivní složka, ale mnoho policistů je nadstandardně vyškoleno v první pomoci a často jsou na místech nehod nebo jiných událostí jako první a svým jednáním pomáhají zachraňovat životy. Policajt už dávno není nevzdělaná mlátička, nýbrž profík, který musí svou odbornost neustále rozšiřovat a aktualizovat. Policista přijede řešit zloděje, který vám zrovna vykrádá auto, narkomana, který demoluje vchod od vašeho domu nebo třeba střelce, který se rozhodl brát životy ostatním. Ale přijede také v případě, že zkolabuje váš soused, u vás doma vznikne požár nebo se vám uprostřed obchoďáku ztratí potomek. Tohle všechno a mnohem víc polda umí, a většinou vám pomůže, jak jen bude moci. A za tohle všechno se naši mocipáni rozhodli, že policistům přidají úctyhodných pět procent k platu! A to ještě jen některým. Někteří příslušníci se musí spokojit s třemi procenty, další pak se dvěma.
Parády, přehlídky a trocha peněz
Dost ironie, pojďme na čísla. Zkušený policista v hodnosti praporčíka, pracující na směny, tedy i ty noční, sloužící osmým rokem na obvodním oddělení, si v základu dle tabulek přijde na 34 640 hrubého. K tomu mu náleží zvláštní příplatek, tzv. „rizikáč“, který MŮŽE být až 10 000. To slovo „může“ je velice důležité a tento příplatek je v průměru mezi pěti až sedmi tisíci. Policista může být poctěn i osobním příplatkem a odměnou… nebo také ne. Mnoho příslušníků má „osobko“ několik stovek i po dvaceti letech služby. Ano, i v bezpečnostních sborech se často rozdává „podle tlamy“, ale o tom zase někdy příště. Suma sumárum může být obvodní policista na skvostných 33, 35, 37 tisících čistého. A to je, prosím, řeč o zkušeném příslušníkovi, který už může, a pravděpodobně i bude vyšetřovat lehčí trestné činy, vede výslechy a do toho je zavalen štosy administrativy, která už z povahy své věci musí být v podstatě bezchybná. Vlivem personální situace musí stíhat i místní znalost, příjem oznámení a hlídkovou službu po rajónu. A teď to nejlepší – praporčík je pátá tarifní třída a proto si od ledna polepší o krásná tři procenta k platu. A to se vyplatí. Jen tak mimochodem – politici (soudci, státní zástupci…) si od příštího roku polepší o sedm procent. Jednalo se o téměř čtrnácti procentech, ale nakonec si naši ctění vladaři „odklepli“ zvýšení o pouhých 6, 95 procent. Při průměrném poslaneckém platu 121 000 Kč (bez náhrad – ty jsou v průměru 170 000 Kč) to ovšem udělá poměrně zajímavé peníze. Pět procent z platu řadového policajta už tak zajímavě nezní.
Jen nakonec - pro zábavu. Průměrný poslanecký plat včetně náhrad vychází na necelých 300 tisíc korun. Jeden řadový poslanec tedy pobírá plat jako několik policistů, hasičů, vězeňských dozorců…
Zvláštní nebo ne?