Hlavní obsah

Flipper Zero – „hackerská“ hračka, která může otevřít auto nebo garáž a navíc je naprosto legální

Foto: David Whelan, CC0, via Wikimedia Commons

Ze tmy se vynoří postava a pomocí malého přístroje otevírá dveře do budovy, poté se „nabourá“ do počítače a nakonec odjíždí ve vozidle, které odemyká oním technologickým zázrakem. S trochou nadsázky tohle vše Flipper opravdu umí.

Článek

Co je Flipper?

Flipper Zero je multifunkční přístroj, který dokáže komunikovat s mnoha zařízeními okolo sebe a disponuje mnoha užitečnými funkcemi. První z nich je infračervený port, kterým lze ovládat většinu běžných domácích spotřebičů, jako jsou třeba televize, klimatizace nebo projektory. Dokáže také kopírovat rádiovou frekvenci, takže díky tomu dokáže ovládat zařízení, která na těchto frekvencích fungují, například garážová vrata. Dále Flipper podporuje iButton a RFID technologie, které umožňují klonování a emulaci – tedy napodobení - přístupových karet. Pokud jste technicky zdatní, Flipper disponuje vestavěným prostředím pro vývoj a podporuje vylepšování a měnění svých funkcí. Obliba tohoto zařízení je velmi vysoká a komunita okolo Flipperu je velice aktivní a sdílí mezi sebou množství funkcí, aplikací a pluginů.

Co na to zákon?

V České republice je vlastnictví Flipperu naprosto legální a za cenu okolo šesti tisíc si jej může pořídit kdokoliv. Jeho používáním ale se nesmíte dopouštět trestné činnosti. Takže pokud si zkopírujete sousedovu kartu ke dveřím, nebo jeho frekvenci k vjezdové bráně, tak se protiprávního jednání dopouštíte. Tedy samozřejmě pokud vám k tomu soused nedá svolení. Ve Flipperu můžete mít nahrané své přístupové karty nebo ovládání k vratům a velkou výhodou je, že to vše máte na jednom místě a ušetříte tak spoustu místa po kapsách. Teoreticky si do Flipperu můžete nahrát i příkazy ze svého klíče od auta, ale moderní auta mají v klíčích šifrování, se kterým si „tovární“ verze Flipperu neporadí. Neoprávněné kopírování frekvencí je poměrně stará zlodějská technika, a všechna jen trochu novější vozidla se proti nim obvykle umějí poměrně účinně bránit nahodilým měněním frekvencí, na kterých s vozidlem komunikují. Každopádně upravit Flipper tak, aby toto šifrování dokázal obejít možná :) přece jen lze, ale bez této úpravy lze otevřít stěží starou Octavii.

Závěrem

Flipper v žádném případě neslouží k provozování trestné činnosti. Jedná se o šikovnou vychytávku, se kterou si vyhrají amatéři i profesionálové a která nabízí široké spektrum vylepšení, úprav a vývoje. Tovární verze z vás neudělá Jamese Bonda ani nepolapitelného lupiče a komunita okolo Flipperu si dává na jakoukoliv možnost zneužití zařízení velký pozor a zveřejňuje pouze neškodná, ale užitečná vylepšení a programy.

Zdroje: Autorský článek, YouTube, YouTube

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz