Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lékař si na Antarktidě vyoperoval slepé střevo. Po návratu si vzal Češku a nakonec podlehl alkoholu

Foto: ИринаС, CC BY 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.5>, via Wikimedia Commons

Provést operaci sám na sobě je rozhodně jeden z nejsložitějších úkonů, které může člověk provést. Sovětský lékař Rogozov se svým neuvěřitelným činem navždy zapsal do historie.

Článek

Lékař, řidič, metrolog

Leonid Rogozov se narodil roku 1934 na daleké Sibiři, kde vyrůstal bez otce, který padl v Druhé světové válce. Po střední škole se rozhodl pro studium medicíny, které v roce 1959 dokončil a již o rok později se účastnil expedice na Antarktidu. Zde měl působit jako expediční lékař, ale současně zastával funkci meteorologa a řidiče. Celé expedici, které se účastnilo celkem dvanáct polárníků, velel Vladimír Grbovič – zkušený výzkumník, který se účastnil již několika expedic. Na stanici Novolazarevská, kde se expedice nacházela, panovalo extrémní počasí – mrazy a sněhové bouře. Když teda na konci dubna roku 1961 Rogozov sám na sobě rozpoznal příznaky zánětu slepého střeva, uvědomoval si, že na stanici není nikdo jiný, než on sám, kdo by mu mohl pomoci. Kvůli počasí nebyl letecký transport možný, a jakýkoliv jiný přesun nepřipadal z hlediska času v úvahu.

Operace vlastního břicha za pomoci zrcadla

Poté, co Rogozov užil antibiotika, ale ty neměly naprosto žádný účinek, se rozhodl provést operaci sám na sobě a to neprodleně. Rogozov se na operaci, za pomoci svých spolupracovníků, velice dobře připravil. Tým na stanici vytvořil improvizovaný operační sál, který byl pečlivě vydezinfikován. Část členů expedice se na operaci přímo podílela, např. podáváním nástrojů, nasvicováním nebo držením zrcadla. Po rozdání instrukcí členům týmu, započal Rogozov v polosedě a v lokální anestezii samotnou operaci. Během operace, která trvala celkem hodinu a čtyřicet pět minut, musel Rogozov několikrát přerušit práci z důvodu nevolnosti, a během odstraňování samotného apendixu dokonce dvakrát omdlel. Tady svou roli opět sehrál zbytek týmu, který lékaře probudil a ten pokračoval v operaci.

Zákrok byl úspěšný. Rogozov byl vyčerpaný a na několik dní jej zachvátily horečky, ale během dalších dvou týdnů, se zotavil a začal se vracet ke svým povinnostem. Rogozov zůstal na stanici až do května roku 1962, kdy jeho výprava skončila a on odplul domů.

Šťastný konec překazil alkohol

Celý příběh využila tehdejší sovětská propaganda jako projev nadlidské odolnosti a houževnatosti sovětského občana. Příběh Leonida Rogozova se tak dostal až do Čech, kde uchvátil mladou studentku medicíny Marcelu. Marcela se rozhodla napsat Rogozovovi dopis, ve kterém mu vylíčila svůj obdiv. Dvojice si následně začala pravidelně dopisovat. Přátelský vztah přerostl v lásku, a Marcela se nakonec za Rogozova provdala a studium medicíny dokončila v Rusku. Manželům se narodily dvě děti, které se rovněž vydaly na dráhu lékařství.

Rogozovův příběh ale neměl šťastný konec. Po návratu z expedice začal pít, a alkoholu nakonec propadl. Marcela se s ním nakonec rozvedla a s dětmi se odstěhovala zpět do Čech. Rogozov zůstal v Rusku, kde dále pracoval jako lékař a v roce 2000 ve věku 66 let zemřel.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz