Článek
Když stát rozdává, proč si taky trochu neutrhnout? Mám na mysli příspěvek na bydlení, dávku, o kterou v současnosti žádá rekordní počet lidí – doslova víc než čtvrt milionu žadatelů. A tak si říkám, nedosáhnu na něj taky? A kolik bych dostala?
Kalkulačka potěšila
Jdu na internet, konkrétně na web MPSV, a do kalkulačky příspěvku na bydlení zadávám potřebné údaje. Všechno vyplňuji podle skutečnosti a zjišťuji, že bychom mohli dosáhnout na pár stovek měsíčně. Ne že bychom je nutně potřebovali, ale když stát dává, proč to tam nechat ležet? Rozhodla jsem se, že pár stovek měsíčně si nenechám utéct – vždyť je to několik tisíc ročně, které se můžou hodit třeba na nějaký víkendový výlet. A tak se pouštím do boje s byrokracií.
Jde to prý online
Kromě rodičovského příspěvku jsem od státu nikdy nic nežádala, takže jsem ani netušila, jak to dnes chodí. Potěšilo mě, že o příspěvek na bydlení se dá zažádat online. A překvapivě to není až tak složité. Stačí bankovní identita a jsem v systému. Ten se jmenuje Jenda – ne, nevím, co to přesně znamená, ale rozhodně si ten název budu pamatovat. Na první pohled je rozhraní docela intuitivní. Zadávám základní údaje a prokousávám se dál.
Doložte to a tamto
A pak začne jít trochu do tuhého: musím dokládat různé dokumenty. Ale i tím jsem se dokázala prokousat. Trochu nechápu ten systém zpětného dokládání: abych dostala peníze na leden 2025, musím doložit výdaje za poslední čtvrtletí roku 2024. No budiž, je to jejich hra a jejich pravidla.
Nahrávám dokumenty k bytu, vyúčtování od dodavatelů, výpisy z účtu, přidávám informace o příjmu. Je to tak trochu „blbuvzdorné“, nejde udělat nic jiného, což je vlastně dobře. S pocitem, že jsem prošla celým procesem a nahrála vše, co bylo potřeba, zavírám prohlížeč a čekám na vyjádření.
Můžete se za mnou zastavit?
Za deset dní mi volá neznámé číslo. Úřednice, která má mou žádost na starost, mě potřebuje vidět osobně. V domluvený čas tedy přicházím, jen abych s ní prošla všechno, co jsem už jednou nahrála. Ach jo, proč? To jsem to mohla rovnou donést osobně. A tím to nekončí. Něco jsem musela podepsat a úřednice si navíc vymyslela ještě pár dalších lejster a potvrzení, která mám přinést. No dobře.
Už začínám zvažovat, jestli mi za to těch pár stovek stojí, když po mně chtějí pořád další a další věci. Iluze o jednoduchém online vyřízení se mi rozplynula. Ale zatím vytrvávám, všechno sháním a poctivě nosím na úřad. Poslat to přes Jendu nebo datovou schránku si už radši netroufám.
Ne, já už vám nic vyplňovat nebudu
Plná elánu přinesu všechno, co jsem přinést měla, a považuji to za svou poslední návštěvu. Jenže ouha – úřednice mi podává další dva formuláře, chce vyplnit příjem, chce vyplnit náklady na bydlení. Ano, přesně ty položky, které jsem už jednou vyplňovala online. Proč je potřebuje znovu? To už na mě bylo moc.
„Ne, já už vám nic vyplňovat nebudu,“ práskla jsem do stolu a odešla. Kdyby šlo o pár tisíc měsíčně, asi bych se přizpůsobila, ale pro pár stovek tuhle nekonečnou byrokracii podporovat nechci. Ještě ten den mi volala „má“ úřednice, že pokud to nedoložím, nemůže žádost posunout ke schválení. Se slovy, že je mi to jedno, jsem zavěsila.
Zamítnuto
Za týden a něco přišlo vyjádření, zcela očekávané – žádost byla zamítnuta, protože jsem nedoložila vše, co bylo potřeba. Takže od státu nedostanu ani korunu. Upřímně, mě to nijak nemrzí. Na tohle trápení prostě nemám nervy. A lituji každého, kdo peníze opravdu potřebuje a musí tohle martýrium podstupovat, ať chce, nebo nechce.
Zdroj:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-prispevek-na-bydleni-dostal-rekordni-pocet-lidi-234887,
https://www.mpsv.cz/prispevek-na-bydleni-kalkulacka