Článek
Jako servírka zažívám v restauraci různé situace. Potkávám lidi, kteří sedí s jednou kávou u stolu celé dopoledne. Mluvím s experty na restaurační byznys, kteří mi vysvětlují, za kolik bychom měli správně prodávat jídla. Chodí sem hosté, kteří v alkoholu neznají míru, nebo ti, kteří si pravidelně objednávají jen to nejlevnější z jídelního lístku a mají na to připravený přesný obnos. A občas se setkám i s těmi, kteří si do restaurace nosí vlastní pití.
Klasikou je víno
Víno je u nás v tomto směru běžné. Nejenže proti tomu nic nemáme, ale dokonce to umožňujeme – samozřejmě za poplatek. Říkáme tomu korkovné, nebo také špuntovné. Host si může přinést vlastní láhev vína a vypít ji z naší sklenice. Za každou takovou láhev ale účtujeme pevně daný poplatek, jehož výše je hostům vždy předem známá.
Jsme restaurace, která chce vydělávat, a z přinesené láhve od hosta nemáme nic. Proto tato sazba. Většinou této možnosti lidé využívají při oslavách. I s poplatkem je vlastní víno často vyjde levněji než víno z naší nabídky. Někdy si hosté nosí své víno i proto, že naše nabídka jim nevyhovuje. To chápu – naše restaurace je zaměřená spíš na kvalitní pivo a výběr vín u nás není nijak široký.
Přinesl si i pivo
S čím jsem se ale dosud nesetkala, byla situace, kdy si někdo přinesl vlastní pivo. Až donedávna. Šlo o sedmičkovou láhev nějakého pivního speciálu. Bylo zřejmé, že host si nepřinesl obyčejného lahváče ze supermarketu. I když máme v nabídce skvělé pivo, dobře ošetřené a správně načepované, jedná se o produkty velkého průmyslového pivovaru. Chápu, že to nemusí vyhovovat každému.
Doneste mi jenom skleničku, pivo jsem si přinesl vlastní
Při objednávce nápojů proběhla krátká diskuse. „Doneste mi jenom skleničku, pivo jsem si přinesl vlastní,“ řekl host. Vyhověla jsem mu, ale až po upozornění, že podobně jako u vína se i v tomto případě platí paušální poplatek za vlastní láhev. Provozní stanovil částku na několik desítek korun, a nakonec byli spokojeni všichni – host, který si mohl užít svůj pivní speciál, i my, protože restaurace na jeho nápoji neprodělala.
Logika to dává
Byla to nezvyklá situace – zažila jsem to poprvé – ale dává mi to smysl. S rozmachem minipivovarů a různorodostí pivních stylů chápu, že ne každý má chuť na průmyslovou jedenáctku. Bylo by navíc nefér umožnit hostům přinášet si pouze víno a pivní speciály zakazovat.
Teď jen čekám, kdy se to rozkřikne a lidé si k nám začnou nosit i další vlastní piva. Proč ne? Mám o starost méně, když jde o nápoj, který si host sám přinese a obslouží se.