Článek
Jsou chvíle, kdy jsem na český národ náležitě hrdá. Smutné je, že tyto chvíle obvykle přicházejí v okamžiku, kdy je třeba někomu pomoci. Byla jsem na pomáhající Čechy hrdá ve chvíli, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu a mnoho ukrajinských obyvatel potřebovalo pomoc. Hrdá jsem byla i v roce 2021, kdy Moravu postihlo ničivé tornádo. A jsem si jistá, že na Čechy budu moci být hrdá i nyní, když na některých místech v plné síle udeřil živel jménem voda.
Tam, kde voda opadla, zůstaly mnohým lidem oči pro pláč. Tam, kde voda ještě neopadla, zůstávají místní v nejistotě, ale už tak nějak tuší, co tento živel napáchal. Bude třeba se nevzdávat, máknout, pustit se do práce. A bude také potřeba natáhnout ruku pro pomoc. Na tom není nic špatného. Když se člověk dostane do nezáviděníhodné situace, je naprosto v pořádku, že si požádá o pomoc. A jsem ráda, že existují lidé, kteří pomohou.
Pomoci lze různě
Všechny sbírky se ještě naplno nerozběhly, ale už teď je jisté, že pomoci bude možné různými způsoby. Tím nejjednodušším bude pochopitelně poslání peněz. A je dobré zmínit, že každá koruna se počítá. Když přispěje každý občan ČR, během okamžiku je to deset milionů. A to už rozhodně není malá částka.
Další možností je osobní pomoc. Ať už člověk dorazí na místo a přispěje postiženým lidem osobně, nebo poskytne své síly k odstranění primárních škod, které povodeň napáchala. Stejně jako při jakékoliv jiné přírodní katastrofě je důležité jednat rychle.
Existuje také možnost pomoci materiálně. Ať už osobně, kdy lze přivézt postiženým povodní věci, které potřebují, nebo v rámci lokálních sbírek, které se co nevidět začnou organizovat. Stačí se podívat do nedávné minulosti – při jiných povodních, při tornádu nebo při pomoci Ukrajině vznikla celá řada lokálních iniciativ.
To, co je potřeba
Každá sbírka má ale i svou druhou stranu. Obvykle je jasně definováno, co je v dané fázi potřeba a co se má na konkrétní místo dodat. Je chybou jednat bezhlavě a řídit se jen svým uvážením. Kromě toho, že bychom si měli přečíst, co je skutečně zapotřebí, je vhodné zvednout telefon a ověřit si, čeho je dostatek a čeho naopak nedostatek. Tím si zajistíme, že námi darované věci budou skutečně užitečné a nezůstanou někde ležet ladem.
A pozor, sbírka na pomoc postiženým povodní neznamená, že ji využijeme k tomu, abychom se zbavili nepotřebného harampádí. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří lidé využili naši lokální sbírku na pomoc Ukrajině k tomu, aby se zbavili starého, roky nenošeného oblečení. Nic proti pomoci, ale když vám někdo přinese zaprášené kufry s oblečením, které je zatuchlé, špinavé a roztrhané, těžko ho můžete poslat dál.
Pokud jste někdy odložili na půdu nebo do sklepa věci, které vám bylo líto vyhodit, zamyslete se. Nosili byste je vy, nebo vaši známí? Nebo vaše děti? Jsou v použitelném stavu? Pokud ne, vyhoďte je a nikam je nenoste. Pokud chcete pomoci, raději sáhněte do skříní a vytáhněte to, co nosíte. Nebo to, co je sice vyřazené, ale stále nositelné, v pořádku, vyprané a čisté. I u sbírek platí vesměs stejná pravidla jako u textilních kontejnerů. Sbírky na postižené povodní nejsou příležitostí, jak se zbavit letitého harampádí. A to platí nejen pro oblečení, ale pro cokoliv jiného.
Zdroj: https://www.dtest.cz/clanek-11107/kam-putuje-nosene-obleceni