Hlavní obsah
Zdraví

Volat sanitku je správné aneb proč nejezdit na pohotovost vlastním autem

Foto: Freepik

Když nastane akutní zdravotní problém, máme dvě možnosti: vytočit 155, nebo postiženou osobu naložit do auta a odvézt ji do nemocnice. Co je správné?

Článek

Zneužití tísňové linky je přestupkem, a vždy bychom proto měli zvážit, zda ji opravdu potřebujeme využít. Pokud zdravotní problém nijak výrazně neohrožuje život a nehrozí jeho zhoršení, je vhodné postiženého odvézt například na pohotovost.

V případě život ohrožujícího stavu je ale nezbytné volat linku 155. Přesto se stále najdou lidé, kteří místo sanitky zvolí vlastní auto. Je to správné rozhodnutí? Odpověď je jednoduchá.

Může jít o minuty

Při život ohrožujícím stavu může jít o minuty, někdy dokonce o vteřiny. Každá sekunda může rozhodovat mezi životem a smrtí. Je proto důležité zachovat klidnou hlavu a zamyslet se, co je pro pacienta nejlepší. Ať už jde o dospělého nebo dítě, vždy je nutné jednat logicky. Ve všech ohledech vítězí volání na tísňovou linku, konkrétně číslo 155.

Co je rychlejší?

Zastánci cesty vlastním autem často argumentují, že do nemocnice dojedou rychleji, než sanitka dorazí k nim domů a odveze pacienta zpět. Ano, to může být pravda, ale zapomínají na klíčovou věc: sanitka není jen přepravní vozidlo.

Sanitka je mobilní ordinací, kde záchranáři ihned po příjezdu zahájí první pomoc. Péče tedy nezačíná až v nemocnici, ale přímo na místě. Je pak otázkou, co je rychlejší – sanitka s majákem jedoucí z nemocnice k pacientovi, nebo osobní auto bez majáků v běžném provozu do nemocnice? Odpověď je zřejmá.

Co můžeme dělat?

Pokud vezeme pacienta sami, nemáme možnost sledovat jeho zdravotní stav, natož poskytnout pomoc. Pokud je s námi někdo další, situace je o něco lepší, ale i tak je pacient na zadních sedadlech osobního auta daleko méně bezpečný a komfortní.

Naopak v sanitce je pacient umístěn na rovnou plochu, do jakékoliv potřebné polohy. Záchranáři mají k dispozici vybavení, i když improvizované, a operátor na lince 155 nás může instruovat, co dělat, než sanitka dorazí. Operátoři také mohou rychle zhodnotit situaci a případně povolat lékaře nebo leteckou záchrannou službu.

Samozřejmě, že 155

Můžeme si namlouvat, co chceme, ale z hlediska rychlosti a šance na záchranu života je vždy lepší volat 155. Sanitka s majákem dorazí k akutnímu případu vždy rychleji, než bychom byli schopni pacienta dopravit sami. Jak už bylo zmíněno, jde o minuty, někdy i o vteřiny. A ty by neměly být zbytečně ztraceny.

Anketa

Jak byste se rozhodli?
Volám sanitku
94,9 %
Vezu svým autem
5,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 253 čtenářů.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/krajska-reditelstvi-policie-kralovehradecky-kraj-zpravodajstvi-volani-na-tisnovou-linku-neni-vzdy-zadarmo.aspx, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-ustecky-kraj-policiste-proklestili-cestu-hustym-provozem-autu-s-kolabujicim-ditetem-40500605

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz