Hlavní obsah
Zdraví

Anorexii a bulimii provází strach ze života

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Marcela Zlatohlávková

I když dítě žije v blahobytu, měla by se kontrolovat jeho strava

7. 11. 14:03

Anorexie může mít řadu příčin, včetně vlivu některých léků, a to i bylinných preparátů, které se nadužívají, proto se týká i dospělých. S bylinkami by se mělo zacházet obezřetně – brát je maximálně tři týdny.

Článek

Anorexie i bulimie jsou poruchy příjmu potravy. Vážnějším stavem je mentální anorexie, kdy dochází k výraznému poklesu tělesné hmotnosti, přesto se postižení považují za tlusté. Všechna tato onemocnění se převážně týkají mladých žen, ale nemusí to být vždy pravidlem. Anorexie může mít řadu příčin, včetně vlivu některých léků, a to i bylinných preparátů, které se nadužívají, proto se týká i dospělých. S bylinkami by se mělo zacházet obezřetně – brát je maximálně tři týdny. Když máte antibiotika, také je neberete měsíce…

Vše začíná u dívek zcela nevinně

Hodně záleží na tom, v jaké rodině dcera vyrůstá. Jde-li o rodinu, ve které je velmi dobrý vztah matka – dcera, v takovém případě se o těchto problémech spolu baví a dospívající dívka, i přes značnou rivalitu k celému světu, pochopí. V rodinách, kde je dítě svým způsobem osamocené, i když žije v blahobytu, je na všechno vlastně samo. Matka (protože ta je v celém problému vlastně jádrem), se soustředí na své partnerské vztahy, kariéru, mnohdy má dokonce pocit, že už je dítě natolik velké a soběstačné, že se může věnovat jen sama sobě. Dcera se samozřejmě na matku zlobí a začne se soustřeďovat na svou osobu, navíc dochází i k fyzickým změnám, kdy ne každá dívka má tendence je přijmout. Ve své podstatě by chtěla ještě zůstat dítětem, ale okolí od ní vyžaduje, aby se začala sama rozhodovat a uvědomovat si věci, o kterých, pokud jí nebyly vysvětleny, vlastně vůbec nic neví. Jediné co ví je, že jí jsou blíže kamarádky než matka, která ji neustále opravuje (byť v dobré víře) a za každou cenu chce někam patřit. Mnohdy si najde zalíbení v nějakém stylu, který je vůči okolí provokativní a deprimující. Dívka se začne sebepoškozovat, drasticky hubne, nosí převážně černé oblečení a začne se výrazně malovat. To všechno je vzpoura dosud křehké duše, která se snaží tímto přechodem přejít do světa dospělých, bohužel to ale není šťastná volba.

Štěstí je, když…

Vliv médií má bohužel na mladé lidi neblahý vliv. Většinu svého času nežijí v reálném světě, ale ve světě internetu a televizních obrazovek. V reklamách figurují štíhlé modelky, které berou za vystoupení horentní sumy, soutěže krásy jsou doménou téměř vychrtlých těl a o „holku krev a mléko“ člověk téměř nezavadí. Věstonická Venuše tak zapadla do pravěku a s ní i ladné křivky žen. Dívky tak svoje štěstí vidí v tom, že zapadnou do této roviny krásy a může dojít i k opačnému problému, než je sebepoškozování. Začnou na sobě vidět každou, byť sebemenší jizvičku, budou své tělo zakrývat, protože mají nepatrnou modřinu a postupně ztratí kontakt se svými vrstevníky, rozejdou se s přáteli. Opět budou dramaticky hubnout a teprve tehdy, když si jejich změn všimne matka a začne je litovat, budou mít pocit, že jsou konečně středem zájmu. V tu dobu už ale může být všechno jinak a onemocnění už může být tak závažného charakteru, že bude nutná léčba a návštěva specialisty. A štěstí? To se schovalo do zadní přihrádky duše, protože pokud dcera dosud neměla své postavení v rodině, soustředí se nejprve na svou zlobu a poté na zlobu ke svému tělu.

S bulimií krása povadne

Záchvatovité přejídání (nebo jen něco málo zobnout – každý to má jinak) a posléze vyvrhnutí potravy, vyvolávání průjmu, užívání anorektik. Není to jen problém dospívajících, ale i mužů a žen, klidně i vyššího věku. Dnešní společnost má nároky krásy, a pokud je chce někdo za každou cenu splnit, začne většinou s hubnutím, aby byl šik a mohl vést úspěšně kolektiv, aby nevypadal špatně za přepážkou v bance či aby byl zdárný obchodník. Nějak se zapomíná na to, že více jak fyzická krása je důležitější osobnost, která z člověka vyzařuje. Ve stresu se pak lehce podlehne záchvatovitému přejídání a „vlčímu hladu“, jak se této nemoci také říká. Bohužel následky jsou bez léčby většinou fatální – kůže začne rychleji stárnout, začnou vypadávat vlasy a zuby, lámat se nehty, ženy ztrácí menstruaci, a člověk může zcela ztratit zrak či po velkém oslabení organismu může přijít i smrt. Tady je velmi důležité psychoterapie, protože i bulimie je nemocí duše. Vhodná je ale i regresní terapie či kineziologie jako léčba doplňující.

Anorexie nemá žádné výhody

Anorexie většinou svědčí o nevyzrálosti osobnosti. Přidávají se k ní ale i další psychické změny, jako jsou neurotické rysy, hysterie. Člověk neumí řešit svoje problémy a začíná se propadat do mystického ideálu krásy, kterým byla svého času i panenka Barbie. Život ale není sen, je to každodenní skutečnost, která nám dává do cesty různé překážky. Naučit se je zdolávat a přijmout sebe samé, to je základem lidského bytí. Žádná z žen nebude nikdy spokojena se svou postavou. Jedna si myslí, že má velká stehna, další malá prsa a třetí se bude trápit s celulitidou. Tak to ale příroda zařídila, vždyť na přírodě je krásné zejména to, že je nedokonalá. Navíc ti, kteří nás milují a budou milovat, nechtějí žít s hubenou hysterickou osobností, ale s někým, s kým budou vytvářet pohodu a kdo bude umět dávat lásku. A když má člověk rád sám sebe, je spokojený, pak onu lásku dokáže předávat i dál. Pokud si toto pravidlo dáme na první příčku naší duše, určitě si pak raději dáme na talíř pořádnou porci zeleniny s velkým kusem masa a budeme se těšit z toho, že nám v našem bříšku taky zůstane. Vždyť i o té lásce se přece říká, že prochází žaludkem…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz