Článek
Jmelí si v prosinci většina domácností věší jako vánoční ozdobu a ke jmelí se také váže mnoho tradic. Domů si s ním na Vánoce přinesete štěstí, lásku i ochranu před nemocemi. A zlaté? To vám může dokonce přinést velké bohatství. Suché jmelí přináší naopak neštěstí a nemoci, proto je někde zvykem, že se už 26. prosince vyhazuje z domácnosti. Zamilovaní si s ním užijí spousty lásky, vždyť líbat se pod jmelím znamená lásku si udržet, a dokonce pak můžete podle indiánské tradice i rychleji otěhotnět. Pro Kelty byla tato rostlina symbolem pocházejícím z lůna matky země a patřila mezi nejposvátnější. Je spjata s druidy, kteří jmelí sbírali zlatým srpem o letním slunovratu nebo šestým dnem po novoluní. Vždy byli obětováni dva býci a jmelí se nesmělo dotknout země. Pokud druidi nemohli žádné jmelí najít, bylo to považováno za událost, která přinese neštěstí. Magický dar nebes, kterým se vyháněli duchové, démoni a zlé síly, byl prostě všemohoucí. Tato rostlina se v některých koutech země považuje za „plevel“, ale má své místo v alternativní medicíně, protože posiluje obranyschopnost a má další léčivé účinky. Dokonce i na vysoký nebo nízký tlak spolehlivě působí výluh z jmelí. Pokud si tuto recepturu chcete udělat sami, doporučuji koupit jmelí přímo v lékárně. Kuličky na něm jsou totiž jedovaté, ale jedná se o jedinou jedovatou část této rostliny.
Medicína na vysoký nebo nízký tlak
Je jedno, jestli máte tlak vysoký nebo nízký, tato keltská rostlina se dobře „zorientuje“ a sama si poradí. Lžičku drceného jmelí dáte do sklenice s vodou a po šesti hodinách jej začněte popíjet. Výluh pijte pouze za studena, denně se užívá jedna sklenice po dobu tří měsíců.
Jmelí pomáhá i na rakovinu
Podle nových vědeckých studií bylo zjištěno, že jmelí pomáhá snížit vedlejší účinky onkologické léčby, a dokonce se může při léčbě jmelím zmenšit i nádor. Po léčbě jmelím se vrací chuť k jídlu, stoupá tělesná váha a lepší se i kvalita spánku. Bolesti se zmenšují a dochází ke zkvalitnění života.
Na co si dát pozor
Pozor je potřeba si dát v případě, pokud je prokázaná alergie na extrakty ze jmelí. Jmelí se také nedoporučuje užívat, pokud trpíte zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou).