Hlavní obsah
Víra a náboženství

Vánoce, zdraví a zvyky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Marcela Zlatohlávková

Když si posvítíme na pozadí vánočních zvyků, některé pocházejí až z pohanských dob

14. 11. 9:52

Učený benediktin Jan z Holešova určuje, že se všichni křesťané mají v podvečer narození Pána postít. Zřejmě měl starost o jejich žaludky.

Článek

Už v Bibli se dá leccos vykládat dvojím způsobem. Hospodin dal Mojžíšovi hlasem příkaz k rituálnímu omývání a dokonce upřesnil, jak má umyvadlo vypadat. Příkaz zněl doslova: Budete si umývat ruce a nohy, abyste nezemřeli. Napadne nás, že Mojžíš neměl o hygienických návycích svých souvěrců valné mínění a jako moudrý muž mohl mít i tušení o žloutence, nemoci špinavých rukou.

Stejné to je, když si posvítíme na pozadí vánočních zvyků. Některé pocházejí až z pohanských dob. V okolí Tábora se na Štědrý den kropilo ve světnici, na dvoře, v chlévě i ve stodole svěcenou vodou. Na Valašsku musela jít dívka k potoku nabrat vodu do nádoby a vykropit jizbu. Nepřipomíná vám to vánoční úklid, na který nebyl předtím čas?

Učený benediktin Jan z Holešova určuje, že se všichni křesťané mají v podvečer narození Pána postit. Zřejmě měl starost o jejich žaludky. Přikazuje také, aby se jedlo více ovoce než jindy – i to patří ke zdravým zásadám.

Dívka, která chtěla mít určitý sen, si dávala o Štědrém večeru pod hlavu hrstku sena, několik žen potvrzovalo, že sen doopravdy přišel. Nebyla v tom ale žádná magie, spíše prostředek proti nespavosti. A právě péče o zdraví byla zřejmě hlavním důvodem většiny tradičních rituálů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz