Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ateistické Česko paradoxně slaví křesťanské Vánoce

Foto: Pixabay

Vánoce jsou křesťanskými svátky, ale kolik Čechů by ve skutečnosti umělo odpovědět, proč se slaví, kdo byl Ježíšek a proč se dávají dárečky?

Článek

Česko je druhou nejateističtější zemí v Evropě. Asi bychom se divili, kolik Čechů by nedokázalo odpovědět na základní otázky týkající se Vánoc. Křesťan je člověk, který se hlásí k učení Ježíše Krista, a Vánoce jsou pro něj svátkem a oslavou Ježíšova narození. Co oslavuje člověk nevěřící, se dá jen odhadovat.

Proč se tedy většina Čechů rok co rok připravuje na oslavu Vánoc? Nakupují dárky, za které utrácejí nemalé peníze, které si dokonce často půjčí v bance. Uklízejí, zdobí vánoční stromek, montují na dům osvětlení a dětem tvrdí, že dárky nosí Ježíšek, ve kterého sami nevěří. Když děti vyrostou, rodiče jim oznámí, že dárky nosí oni, protože Ježíšek neexistuje.

Víte, proč si dáváme dárečky? Je to na základě Ježíšova narození, který se narodil jako chudý ve chlévě Marii a Josefovi, a jelikož se rozkřiklo, že se jedná o syna Božího, přišli se na něj lidé podívat, uklonit se mu a obdarovat ho. Stejně tak přišli i tři králové. Víte, co vlastně tito pánové darem přinesli? Jednalo se o tři mudrce, kteří přišli od východu, aby se poklonili židovskému králi. Kašpar, Melichar a Baltazar přinesli zlato, kadidlo a myrhu.

Znám osobně mnoho lidí, kteří nejen že nejsou věřící, ale víru a vše s ní spojené silně haní. Jednou mi vyprávěl jeden právě takový, jak by chtěl dětem udělat co nejhezčí a nejkouzelnější Vánoce. Ježíškovy stopy ve sněhu, zvonění zvonečku a dárky, které se snesou přímo z nebe! Tvrdil, že by na to klidně objednal i helikoptéru, aby efekt byl co nejautentičtější. Hlavně aby děti uvěřily v Ježíška a v zázraky, které se dějí. Sám přitom víru popíral a nesnášel, a po pár letech dětem řekl, že nic takového neexistuje. Není to hlupák? Několik let se snažil naučit děti věřit, aby jim následně jejich víru sebral. Dětství plné lží a přetvářky.

Co tedy pro nevěřící lidi znamenají Vánoce? Hezká tradice? Dělá se to po vzoru rodičů, je to kouzelné, spousta salátu a řízků, pečení cukroví, setkání s rodinou, příjemné volno? Je to tedy už jenom nějaká tradice? Jednou za rok se nahrnout do kostela na půlnoční mši nasát atmosféru. Nejlépe pod vlivem a s flaškou alkoholu v ruce si přijít pokecat se stejně navátými sousedy. Sprostě okomentovat kázeň kněze a v půlce mše odejít.

Po novém roce všechno zabalit, pozhasínat a zase za rok!

Můžeme se pohoršovat nad tím, jak se lidé hlásí k oslavě křesťanského svátku, ačkoliv nejsou věřící, ale možná to má i svá pozitiva. Dokud se totiž budou u nás slavit tyto svátky, znamená to, že naše společnost stojí na křesťanských základech. V dnešní době migrace muslimů do Evropy, je dost možné, že se budou slavit svátky muslimské, pokud se vzdáme křesťanství. Přijde tedy doba, kdy si byť nevěřící národ Čechů bude muset vybrat, která, že víra je mu bližší.

Přeji vám tedy šťastné, veselé a hlavně požehnané Vánoce.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz