Článek
Důvodů proč nám něco nechutná, nebo dokonce se nám to hnusí, je hned několik. Některá jídla nám překvapivě nechutnají už od malička, prostě se s tím už narodíme a většinou se jedná o pár druhů.
Nejčastěji jsou to ryby
Ryby nechutnají mnoha lidem a je to nejspíš kvůli zápachu, který se jen stěží dá překonat. Ryba se přitom dá připravit tak, aby nebyla rybinou vůbec cítit, ale jakmile víte, že to ryba je, prostě to nesníte.
Houby
Mnoho lidí nesnáší houby a je to především kvůli jejich konzistenci. Znám spoustu lidí, co vybírají houby z jídla, pokud jsou jeho součástí, nebo vůbec jíst nechtějí. Přitom houbu zaregistrujete jen pohledem, ale na chuti vůbec. Je pravda, že smaženice je slizké houbové něco s vejci a kmínem a nejedná se o nějaký gurmánský zážitek.
Koprovka - Kulajda
Zajímavé, jak omáčka nebo polívka s voňavou bylinkou dokáže odpudit takové množství lidí. Sladká koprovka je pořád lepší varianta než Kulajda, která je naopak do kysela.
Rýže
Je až překvapivé kolik mladých lidí nejí rýži. Já sám jsem jako mladý rýži také nejedl, ale rizoto překvapivě ano. V dospělosti mi chutnat začala ostatně jako několik dalších jídel, co jsem do té doby nejedl. Možná je to tím, že jsem ochutnal jasmínovou rýži a ta je mnohem lepší než ta vařená v pytlíku.
Rajčata
Také rajčata patří k nejčastějším potravinám, co mnoha lidem nechutnají. Je však zajímavé, že ale každému člověku, který nejí rajčata chutná pizza, která má rajčatový základ. Nejspíš jde tedy pouze o konzistenci. Podobně asi jako mrkev máme rádi čerstvou, ale ne dušenou, papriku taktéž, ale ne vařenou atd.
Žemlovka, rýžový nákyp, držková polévka, rajská polévka a další.
Častým důvodem proč něco nejíme, pramení už z dětství. Rodiče, prarodiče, nebo ve škole nás nutili jíst něco, co nebylo zrovna naším hitem. Myslím, že každý z nás má nějaký pokrm, který nedokáže sníst, právě kvůli událostem z dětství. Možná si na to dnes již nevzpomeneme, ale stačí chvílí zapátrat v paměti a zkusit si vybavit proč nejíme toto či tamto a dobereme se, že tomu tak skutečně je.
Dalším důvodem může být, že jsme se něčeho tak přejedli, nebo to jedli tak často, že už se na to nemůžeme ani jen podívat. Nemusí jít vždy, však jen jídlo to samé platí u pití. Pamatuju si na svoje diskotéková léta, když v devadesátkách zažívali boom broskvová vodka, fernet citrus, rum s kolou, Jelzin vodka. Všechny tyto dobroty dnes už nemůžu ani cítit natož ochutnat a přitom stačilo, aby mi z nich bylo párkrát špatně.
Stravovací návyk také mění změna životního stylu. Jestliže jste do teď jedli chleba se sádlem a rozhodli jste se zhubnout, nebo žít zdravě, zjistíte, že se vám časem z chleba ze sádlem dělá špatně.
Dalším důvodem je špatně uvařené jídlo. Já jsem měl osobní zkušenost, kdy jsem zašel do restauraci na oběd a dal jsem si oblíbenou držkovou polévku. V ten den v té restauraci vypadl proud, a jelikož majitel domu byl mimo a rozvaděč na dvoře kde běhal rotvajler, kuchař nemohl dokončit svá mistrovská díla a měl časový skluz. Nedostatečně vyvařil držky, a když se konečně proud zapnul, nastala akorát otevírací doba. Zákazníci chtěli jíst a nebyl čas něco dodatečně dodělávat a tak mi držková přistála na stole. Vůní a chutí mi připomínala koňskou stáj. Dodnes nevím, proč jsem jí nevrátil, ale dojedl jsem jí. Bohužel od té doby jsem nemohl držkovou téměř deset let ani vidět. Podobně to bylo i se smaženým hermelínem. Hermelín byl nejspíš za termínem expirace a silně čpěl po rozkrojení čpavkem. I tentokrát jsem jídlo dojedl a zkazil si tak chuť hermelínu na několik let.
Jak jste na tom vy? Které z uvedených jídel nemůžete ani cítit?