Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Přijímačky pohledem rodiče

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

3. 5. 10:35

Přijímačky nejsou noční můrou, ale podnětem k dlouhodobému přemýšlení o budoucnosti svých dětí.

Článek

Nejprve si řekněme, k čemu přijímačky vlastně slouží? Mají škole pomoci vybrat budoucí studenty podle školou nastavených kritérií. Nic víc, nic míň. Není tedy nutné, aby jimi všichni prošli s maximálním bodovým ziskem. Naopak jeho získání by mělo být velmi obtížné, aby se uchazeči dobře roztřídili.

Co všechno může být v přijímačkách hodnoceno: testy CERMAT, testy studijních předpokladů, testy připravené školou, prospěch na ZŠ, účast v olympiádách a soutěžích, sportovní aktivita, kulturní aktivita (ZUŠ).

Úspěšnost dětí v přijímačkách není o penězích rodičů. To je jen aktivistické klišé. Papírové verze předchozích otázek se dají sehnat od starších kamarádů, online přístup stojí několik stovek, testovací přijímačky taky.

Největší roli v přijímačkách nehrají testy CERMATu, ale rodiče. Rodiče, kteří znají své dítě, jeho touhy, přání, nadání a schopnosti. Rodiče, kteří přemýšlejí o tom, kdy a kam své dítě přihlásit, aby mu to k něčemu bylo. Rodiče, kterým není jedno, co se dítě ve škole učí a naučí, kdo a jak je učí. Rodiče, kteří jsou ochotní věnovat mu svůj čas.

Ti, kdo nyní pláčou, jen podcenili dlouhodobé plánování a přípravu, nebo přecenili schopnosti a motivaci svých dětí.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz