Hlavní obsah
Finance

Kdy (ne)kupovat investiční zlato?

Foto: Marek Kuneš / Chat GPT - image generator

Oblíbený mýtus tvrdí, že zlato je bezpečný přístav jak v turbulentních časech, tak v dobách klidu, míru a prosperity. Jako u každého mýtu jde ale o nepatřičné zjednodušení. Není totiž všechno zlato, co se třpytí.

Článek

Oblíbený mýtus tvrdí, že zlato je bezpečný přístav jak v turbulentních časech, tak v dobách klidu, míru a prosperity. Jako u každého mýtu jde ale o nepatřičné (a tedy drahé) zjednodušení. Není totiž všechno zlato, co se třpytí – zejména v případě období, kdy zlato nakupovat.

V období ekonomické recese nebo zvýšené inflace lidé často hledají bezpečné investice. Zlato tradičně drží svou hodnotu a může chránit vaše investice před inflací. Zároveň ale platí, že v těchto dobách je nákup zlata dražší než obvykle a potrvá dlouho, než se vaše investice zhodnotí.

Stejně tak je tomu během konfliktů, válek nebo politických krizí. Ty často vedou k prudkým výkyvům na akciových trzích a zlato je v tu chvíli fajn investice. Pokud jste ji ovšem nakoupili dříve.

Nákup investičního zlata se totiž vyplatí odložit na dobu prosperity, kdy je ekonomika relativně stabilní, což se projeví také na jeho ceně – ta bude poměrně nízká, s předpokládaným budoucím růstem.

Zlato lze nakoupit buď fyzicky, nebo prostřednictvím investičních fondů, které zlato vlastní, případně vlastní důlní společnosti. Zde záleží na vašich preferencí a míře starostí, které chcete nákupu a správě věnovat (nákup prostřednictvím fondů je snazší).

Bez ohledu na cokoli je zlato zajímavým nástrojem pro diverzifikaci investičního portfolia. Pomáhá snižovat celkové riziko a může vyvážit ztráty z jiných investic. Řadí se k hodnotovým aktivům, která si udržují hodnotu po dlouhou dobu. Doporučený podíl na celkových investicích ale nemá být velký - maximálně 15 %. A to právě proto, že hodnotu investice spíše udržuje, než že by bylo generátorem zajímavých výnosů.

Proč lidi zlato láká?

Zlato má svou hodnotu díky své vzácnosti a univerzální přijatelnosti. Na rozdíl od papírových měn nebo jiných finančních nástrojů nelze zlato jednoduše „vytisknout“ nebo vyrobit.

Poptávka po zlatě je konstantní po celém světě, ať už jde o investice, šperkařství nebo průmyslové využití. Tato stabilní poptávka pomáhá udržovat cenu zlata.

K tomu si přidejte, že zlato se cení jako forma měny a uchovatel hodnoty po tisíce let. A my lidé jsme v jádru konzervativní.

Nevěříte? Tady je pár příkladů, které si jistě moc dobře pamatujete.

  • Globální finanční krize 2008. V průběhu krize se ceny zlata výrazně zvýšily, protože investoři hledali bezpečné útočiště.
  • Brexit. Nejistota kolem vystoupení Velké Británie z EU vedla k nárůstu cen zlata, protože investoři hledali stabilitu mimo tradiční trhy.
  • Pandemie COVID-19. Ekonomická nejistota způsobená pandemií vedla k nárůstu poptávky po zlatě, což vedlo ke zvýšení jeho ceny.

Investování do zlata je strategie, která za jistých okolností může chránit vaše finance v nejistých časech. Pokud ale o investici do zlata skutečně uvažujete, zvažte v klidu a s nadhledem výše uvedené faktory, zanalyzujte aktuální ekonomickou situaci a své dlouhodobé potřeby a cíle. A pamatujte na zlaté pravidlo 15 %.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám