Článek
„Nikdy nemůžete být příliš bohatí ani příliš štíhlí,“ prohlásila prý Wallis Simpsonová (1896-1986), rozvedená Američanka, kvůli níž se britský král Eduard VIII. vzdal trůnu. Pochopitelně měla na mysli obsedantní touhu členů vyšších společenských vrstev po tělesné vychrtlosti. Ta totiž svému nositeli zajišťuje nejen goticky vznosný vzhled, ale vyjadřuje i jeho schopnost odříkání a sebekázně. A to si nesofistikovaní plebejci ne vždy uvědomují a proto bezstarostně tloustnou… Mentální anorexie se dnes nevyhýbá ani budovám, zvláště když stojí na drahých pozemcích newyorského Manhattanu. Nastal čas představit si tamní Steinway Tower, ultraštíhlý mrakodrap za dvě miliardy dolarů.
Proč se jmenuje jako světoznámý výrobce klavírů? Protože od svého dokončení před třemi lety stojí na pozemcích bývalého ústředí firmy Steinway & Sons z roku 1925. Spočívá tam poněkud vratce, protože pod nápory oceánských vichrů se prý může vychylovat. Důvodem jsou proporce této stavby. Při výšce 435 metrů má na šířku 18 metrů (impozantní poměr 1:24). Z toho důvodu se na každém patře Steinway Tower rozkládá jen jeden byt, ale můžete mít i dvoupodlažní nebo třípodlažní, tzv. duplexy nebo triplexy.
Nejsnazší způsob, jak bydlet na 111 West 57th Street? Upište svou duši ďáblu a ze své koupelny obložené onyxem uvidíte newyorský Central park jako na dlani (viz instagramový odkaz níže)
Zkusme si to rozebrat i s cenovkami (na penězích přeci záleží až na prvním místě). Jednu z aktuálních nabídek zprostředkovává realitní makléř Erik Conover na sociální síti Facebook. Nabízí dost a chce za to ještě víc - 49 milionů dolarů. Dvoupodlažní byt má obrovský obývací pokoj přímo proti vchodu, dvě pracovny a kuchyň z níž vede spojovací chodbička do vzdušné stolovací místnosti. A dostatek ložnic i koupelen. Okna od podlahy až ke stropu jsou samozřejmostí, stejně jako terasa po celé šíři budovy. U luxusních realit se nejvíc platí za výhled, a ten na nedaleký Central park opravdu stojí za to. Komu by se jeden a čtvrt miliardy korun za duplex zdálo příliš, ten ať zapomene na triplex v ceně 66 milionů dolarů.
Jen pro otrlé námořníky?
Ale kdo na to má, ten za čtyři ložnice, pět koupelen a soukromý výtah nesmlouvá. Samozřejmě i taková dokonalost může mít své mouchy. Odborníci odhadují doporučený poměr šířky a výšky mrakodrapů na 1:10, ale třeba Steinway Tower ho více než dvakrát překračuje. V prudkém větru může dojít k výkyvům budovy do stran až o jeden metr. Třeba někteří obyvatelé mrakodrapu na nedaleké adrese 432 Park Avenue (výška 457 metrů) si stěžují na s tím související projevy mořské nemoci. Ruší je také skřípavé zvuky a za 1500 zjištěných konstrukčních vad developera žalují o 125 milionů dolarů.
Ale vraťme se k naší „klavírní jehle“. V prvních pěti patrech budovy se nachází nejen luxusní obchody, ale třeba i rekreační komplex s bazénem o délce 24 metrů. Stěny s mramorovým obložením, podlahy z kouřově šedého dubu a sem tam rozvěšené originály od Henriho Matisse nebo Pabla Picassa. Naštěstí jsou některé ze 46 bytů ve vyšších podlažích určeny i začínajícím boháčům, kteří se spokojí s garsoniérou za necelých osm milionů dolarů (200 milionů korun). Dnes by měl být i společenský vzestup pokud možno organický a udržitelný, není-liž pravda? A to se ve Steinway Tower zjevně daří.
Seznam zdrojů:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-10705763/New-Yorks-Steinway-Tower-newest-skinniest-skyscraper-writes-TOM-LEONARD.html
https://edition.cnn.com/style/article/steinway-skyscaper-interior-design/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/111_West_57th_Street