Hlavní obsah
Aktuální dění

Jako JFK: na Trumpa dosud stříleli jen jeho odpůrci, ale přidají se i zklamaní příznivci

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Shealah Craighead / oficiální foto z archivu Bílého domu - volné dílo

Nejen od atentátu na Johna F. Kennedyho představují Rusko a Spojené státy spojité nádoby (vlevo prezident V. V. Putin, vpravo jeho protějšek Donald Trump)

S ním nebude moci být Amerika opět skvělá. Donald Trump neukončí válku na Ukrajině vzhledem k odlišné vůli obou účastnických států. A jako izolacionista těžko ubrání Tchaj-wan před invazí armády ČLR.

Článek

Od časů Johna F. Kennedyho (1917-1963) nebyl žádný prezident Spojených států amerických tak mrtvý v den svého zvolení jako Donald J. Trump (78). Proč? V případě prvního katolického prezidenta USA nebyla příčinou jeho předčasné smrti v zemi protestantů a zednářů (tzv. otců zakladatelů) nevítaná náboženská konfese, ale jeho „divoká“ politická DNA. Byl zkrátka příliš nezávislý.

Některé znalce historie tedy nepřekvapí, že jeho údajný vrah Lee H. Oswald emigroval do Sovětského svazu shodou okolností krátce předtím, než JFK v roce 1960 oznámil svoji kandidaturu. Proč tento příslušník americké námořní pěchoty nebyl v Rusku nikdy vyslýchán tamními tajnými službami se nikdy nedozvíme. Jako operátor letecké elektroniky sice měl přístup k odpalovacím kódům raket US Navy, ale — opět shodou okolností — to v celém širém Sovětském svazu tehdy nikoho nezajímalo.

Každopádně platí, že tento fakt po atentátu přesvědčivě dokázal, že SSSR neměl a nemohl mít nic společného se zpovykaným vrahem prezidenta znepřátelené mocnosti. Pro ty pomalejší - žádný důvod k vzájemně vyhlazovací jaderné válce. Ale v duchu názvu knihy Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům z roku 2017 se konečně dostaňme k obdobné patálii současného prezidenta USA.

Pyrrhovo vítězství

Říkejme tomu třeba political progerie, nemoc zrychleného cyklu politického stárnutí. V případě Trumpa byla spouštěčem této smrtelné choroby jeho teze o „ukradených volbách“, s níž před pěti lety vyslal svoje rowdies k řádění do Kapitolu. Tím vyvolal katalytickou reakci, kterou neměl, nemá a ani nemůže mít pod kontrolou. Došlo k tak prudké radikalizaci jeho pravicového politického křídla, že jeho samotného to vyneslo do pomyslného středu. Jako prezident velmoci, která přeci jen musí se zbytkem světa vycházet obezřele (a sjednocovat národ, jak sám prohlásil), se musí zpronevěřit svému excentrismu. Do roka a do dne od svého zvolení proto přestane být pro své trumpisty dost trumpovský. Nevyhnutelně.

A pak: jak to, že vůbec vyhrál? Kam zmizel jím proklínaný mafiózní Deep State, který dosud zlotřile tahal za nitky veškerého dění, a falšoval co se dalo v zemi náhle tak „spravedlivých“ voleb? Se zřejmým podtextem, že pouze jeho vítězství lze takto nazvat, Trump hrozil neuznáním jiného výsledku ještě v předvečer politického klání. Teď bude sedět v Bílém domě, aniž by byl schopen vysvětlit, jak je to vůbec možné. Co hůř, sliby chyby. Vladimir Putin si ho před celým světem ještě vychutná, když nový prezident USA bude chtít dostát slibu „ukončit tuhle válku do 24 hodin“, zvláště když Rusové na Ukrajině postupují.

Jedna Čína v každém případě

Ne, Donald J. Trump neukončí všechny války, včetně té nadcházející o Tchaj-wan, jenom proto, že se to Američanům před volbami pěkně poslouchalo. Ve skutečnosti se ostrovní Čínská republika a pevninská Čínská lidová republika navzájem neuznávají. Tchaj-wan má tezi o „dočasné okupaci“ Číny komunisty dokonce ve své ústavě. Miloš Vystrčil, předseda Senátu, zde pronesl slavnou větu „Jsem Tchajwanec“ (v odkazu na Kennedyho výrok „Ich bin ein Berliner“ z roku 1963). Ovšem podle českých diplomatických zdrojů to místní příliš nepochopili. Většina obyvatel Tchaj-wanu se totiž za Tchajwance nepovažuje, naopak se považují za Číňany. Takže ať už obsadí ten větší menšího, nebo naopak, nebude to mít nic společného se situací na Ukrajině. Ani „peacemaker“ Trump s tím vojensky nic moc neudělá, zvláště když domácímu publiku slíbil omezit angažmá USA ve světě.

„Chystám se na skutečné povstání, pokud Trump nevyhraje. Minule to byla spíš selfie tour. Chci něco skutečného,“ řekl před pár dny americký kominík Brandon Fellows serveru Novinky.cz. Odseděl si tři roky za již zmíněné násilné proniknutí do washingtonského Kapitolu. On, ani jemu podobní trumpisté, netouží po smíru se svými domácími nepřáteli. Svrbí je ruce, touží po krvi, a vítězný Trump jim vlastně stojí v cestě. Po Kennedym další americký prezident tak trochu na obtíž, tak trochu na odstřel…

Seznam zdrojů:

Norman Mailer: Americké tajemství (Mustang 1997)

https://reportermagazin.cz/73795/velka-hra-o-mikrocipy-proc-je-dulezity-tchaj-wan/?i=1&article_id=73795

https://www.novinky.cz/clanek/volby-usa-chystam-se-na-skutecne-povstani-rekl-novinkam-muz-odsouzeny-za-vpad-do-kapitolu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz