Článek
Z jakého podhoubí vzešel tento klenot? Parodickou postavu „ideálního westmana“ Limonádového Joea stvořil Jiří Brdečka (1917-1982) hned ve třech variantách. Jako fanoušek a znalec historie Divokého západu námět zpracuje na konci 30. let minulého století pro časopis Ahoj na neděli. Tehdy jako seriál povídek. Knižně pak toto leporelo vyjde v roce 1946 a naposledy před více než dvaceti lety. Zdeněk Stránský, herec pražského divadla Větrník, Brdečku na podzim roku 1943 seznámil s režisérem Josefem Šmídou, který pak 20. března 1944 uvedl hru Limonádový Joe na prkna, která znamenají svět. Ve Větrníku má hra 99 repríz, v titulní roli vystupuje Zdeněk Řehoř.
Dvě dekády poté se filmové adaptace ujme režisér Oldřich Lipský (1924-1986). Představme si děj v tomto pojetí. Píše se rok 1885 a obyvatelé arizonského Stetson City se hojně napájejí whisky, morální hodnoty zde nepřekvapivě upadají. V Trigger Whisky Saloonu řádí skupinka gangsterů. Majitelem lokálu je Doug Badman (Rudolf Deyl ml.), k chlípnému pobavení zpívá Tornádo Lou (Květa Fialová) a své podlé plány tu osnuje zlosyn Horác alias Hogo Fogo (Miloš Kopecký). Posledními spravedlivými v tomto korupcí prolezlém městě jsou lékárník Ezra Goodman (Bohuš Záhorský) se svou dcerou Winnifred (Olga Schoberová). Jednoho dne přijede na bílém koni protagonista příběhu Joe ztvárněný Karlem Fialou. Tento obchodní zástupce nápojové firmy Kolaloka místním žíznivcům nabídne spásu v podobě nealkoholické limonády…
Diváky zaujmou nejen herecké výkony, vtipné dialogy, množství nezapomenutelných gagů a na tu dobu atypické kolorování scén. K úspěchu přispějí i hudba a písně Jana Rychlíka a Vlastimila Hály v podání Yvetty Simonové, Jarmily Veselé, Karla Gotta a Waldemara Matušky. Role naivní Winnifred padne Schoberové jako ulitá. Kvůli jejímu neškolenému hlasovému projevu totiž v některých předchozích filmech musela být předabována.
Dívka z titulní strany
Poté, co se v březnu roku 1964 objeví na obálce americké edice časopisu Playboy, je na roztrhání. Nezíská tím titul „playmate měsíce“, které se věnuje vícestránkový článek a rozkládací plakát. Uvnitř čísla má pouze dvě další fotografie, podobně jako ostatní zde zachycené dívky z východní Evropy.

Intaktní exemplář Playboye se Schoberovou na titulní straně si sběratelé cení velmi vysoko
Ale pod slovansky znějícím pseudonymem Olinka Berova pronikne do zahraničí, byť to není žádný zázrak. Hraje povrchní figurky v druhořadých filmech z italské a německé produkce. Právě tady poznává svého prvního manžela Brada Harrise (1930-2017). Ve své době byl tento svalovec vydáván za hollywoodskou star, ve skutečnosti toho moc nenahrál a v těchto „béčkových“ produkcích spíše koordinoval kaskadéry. Jejich sňatek dobový bulvární tisk okomentuje všeříkající větou: „Češka musela obvyklým způsobem získat americké občanství.“
Ale dva roky po uvedení Limonádového Joea dostává hlavní roli v britské fantasy Její pomsta. Když se vrátí do ateliérů na barrandovském kopci, tak její cena vzroste na pětinásobek. Předtím brala 160 kčs za jeden natáčecí den, celkově 2500 korun za účinkování ve snímku Slečny přijdou později. Jako už mezinárodní hvězda si dokonce vymíní, že své jméno na plakátech českých filmů chce mít „nejdále v třetím pořadí“.
Čas přehodit výhybku
S Harrisem měla dceru Sabrinu, ale v 70. letech beztak nevalná Harrisova kariéra ještě víc upadá. Došlo totiž k vzedmutí nové vlny filmařů, k nimž se přiřadil i náš Miloš Forman. Civilnějších a umělečtějších. Pouhé dva roky po sňatku jdou od sebe. Na jednom z losangeleských večírků však potkává vlivného producenta Johna Calleyho (1930-2011). To už je lepší trefa, ale nejdříve ho musí „unést“ z jeho vztahu se zpěvačkou Barbrou Streisandovou (83). Vezmou se v roce 1972 a Calley výše zmíněnou Sabrinu adoptuje.
V roce 1970 se stává šéfem produkce věhlasného studia Warner Brothers, o pět let později už je prezidentem. Hraje klíčovou roli při vzniku stěžejních děl jako byla série thrillerů Drsný Harry, mistrovského díla v žánru hororu Vymítač ďábla, nebo politického dramatu Všichni prezidentovi muži. Jeho nová partnerka správně zhodnotí své profesní šance v Hollywoodu a stáhne se do soukromí. Pod tíhou pracovní zátěže (za jednu dekádu dohlíží na výrobu 120 filmů) se Calley zhroutil, což negativně ovlivní i jeho manželství. V 80.letech se proto dává dohromady na východním pobřeží USA, z něhož se vynoří jako prezident menšího studia United Artists. Tam se mu podaří resuscitovat špionážní sérii o agentu Jamesi Bondovi s Piercem Brosnanem (72) v hlavní roli. Díky tomu může závěr manažerské kariéry strávit jako prezident Sony Pictures Entertainment, kde působí až do roku 2003.
Se Schoberovou se rozvede v roce 1992, jeho expartnerka se poté přestěhuje do Prahy, kde v ústraní tráví podzim svého pestrého života. „Hraní mi nechybí vůbec. Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká a to je všechno,“ řekla před několika lety deníku Blesk.
Seznam zdrojů:
https://g.cz/z-technomatu-do-hollywoodu-ceske-bardotce-olze-schoberove-otevrely-role-naivnich-krasek-zeleznou-oponu/
Filmový přehled č. 11/2011
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/381900/skryvajici-se-herecka-olga-schoberova-prvni-zpoved-o-novem-muzi.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Olga_Schoberov%C3%A1
https://www.imdb.com/name/nm0130492/bio/?ref_=rg_mv_close