Článek
Ve výšce 765 m. n. m. jihozápadně od Jeruzaléma se tyčí posvátná hora Sion. Sion je přitom slovo, které si můžeme spojit s více věcmi.
Zprvu šlo o název jebúsejské pevnosti ležící na východ od hradeb dnešního Jeruzaléma, kterou roku 997 př. n. l. dobyl král David a kde posléze založil své sídelní město.



Později se označení přeneslo na celou Svatou zemi a rovněž s ním bývala ztotožňována biblická hora Moria - místo, kde dříve stával židovský Chrám (dnes se na něm rozkládá komplex Chrámová hora).

V současnosti jde o pojmenování výšiny ležící na jihozápadní straně města, nedaleko od stejnojmenné brány - Har Cion.

Na místě lze v podzemí navštívit hrob krále Davida. O jeho autenticitě se vedou spory, nicméně se jedná o značně vyhledávané místo, ať už turisty, tak věřícími, a to zejména těmi z řad židů.


Křesťané míří především do pokoje sousedícím s Davidovým náhrobkem, kde měl dle Janova evangelia Ježíš na znamení pokory mýt svým učedníkům po poslední večeři nohy. Nicméně, ani té se přívrženci ostatních náboženství nevyhýbají, zejména vezmeme-li v potaz, že pokoj byl v minulosti přetvořen na synagogu.


A všichni pak pokračující do patra, do ještě významnější místnosti v tomtéž domě, označované jako coenaculum (večeřadlo), kde měla proběhnout poslední večeře a v níž o sedm týdnů později byli apoštolové obdařeni sesláním Ducha svatého.
Dnes se jedná o dvojlodní interiér, který byl za křižáků sklenutý gotickými žebrovými klenbami. Přesto se nad budovou nalézá i štíhlý minaret, což dokazuje, že v arabském období byla na místě muslimská modlitebna.


A hned jak lidé vyjdou ven z této poněkud skromné budovy, zamíří do impozantního chrámu ze světlého kamene, který se vypíná její v těsné blízkosti, a to do chrámu Zesnutí Panny Marie (Dormitio). Ten je součástí stejnojmenného benediktinského kláštera, jenž byl postavený na prahu 20. stol. nad místem, kde dle tradice skonala Panna Marie.

A právě na horu Sion dnes mnozí v Jeruzalémě míří. Na zelený čtvrtek si totiž připomínáme poslední večeři Páně. Brzy odletí zvony do Říma. Užijme si ticho, dejme si něco zeleného k jídlu a s nikým se dnes nehádejme.
Zajímá vás více o biblických stopách v Izraeli? O zážitcích z místa jsem psala i loni touto dobou. Tehdy poněkud zevrubněji:
Zdroje:
https://zemesveta.cz/pamatna-hora-sion/
https://www.hodyhody.cz/velikonoce-izrael/
https://biblickedilo.cz/nabidka-materialu/bible-v-liturgii/liturgicky-rok-c/hora/
https://www.jewishmuseum.cz/informace/navstivte-nas-rozcestnik/vstupne/