Článek
Letos akademie zavedla podezřelé hlasování, které vzbuzuje kontroverze a zdaleka nevypadá jako demokratické hlasování.
Volba dříve probíhala mezi všemi přihlášenými tituly. Letos byl zaveden dvoukolový systém hlasování a sedmičlenná komise sestavená z členů představenstva vybírala tři finalisty. Akademici mohou hlasovat tedy mezi premiérou Sbormistr, dramatem Karavan a dokumentem Ještě nejsem, kým chci být. Už to samo o sobě se zdá přinejmenším zvláštním.

ilustrační foto
Skandální se jeví ale doporučení hlasovat pro snímek Sbormistr, které obdrželi hlasující emailem a byl jim film doporučen jako ideální kandidát podle zdroje magazínu Variety. Tímto doporučením byla zaskočena velká část akademiků i šéfka Českého filmového centra Markéta Šantrochová jej shledává „poměrně nešťastným.“ „Omezený výběr a výslovné doporučení hlasovat pro jednoho ze tří předem vybraných kandidátů byly široce kritizovány, protože tento přístup působí manipulativně a podkopává integritu volebního procesu,“ řekla.
Sbormistr je volně inspirovaný kauzou sexuálního zneužívání nezletilých dívek sboru Bambini di Praga sbormistrem Kulínským.
Na doporučení komise upozornil americký magazín Variety. Čeští profesionálové z filmového průmyslu považují doporučení za manipulaci. Kritika se týká především toho, že o trojici českých finalistů nerozhodovala celá akademická obec zahrnující více než čtyři sta členů, ale výhradně sedmičlenná komise prezídia, do níž patří Ivo Mathé, Petr Dvořák, Matěj Chlupáček, Jaromír Kallista, Jan P. Muchow, David Ondříček a Petr Zelenka.
Zvláštní je i změna termínu pro přihlašování filmu. Velmi brzký termín 31. května mohl znevýhodnit některé filmy. Například očekávaný film režisérky Agnieszky Holland Kafkův životopis Franz se ve výběru neobjevil, zřejmě právě z důvodu brzké uzávěrky.