Článek
Cílem návrhu je odstranit velké rozdíly mezi postihem propagace a podpory nacismu a komunismu a zajistit ochranu demokratického právního státu.
Výzvu podaly organizace věnující se totalitním režimům v čele s Ústavem pro studium totalitních režimů.
Trestní zákoník, který platí teď, zakazuje založení, podporu a propagaci hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka a za to hrozí vězení od jednoho do deseti let. Za projev veřejných sympatií k takovému hnutí, stejně jako za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování nacistického, komunistického nebo jiného genocidia, tedy zločinů páchaných zejména v minulém století je možné odsoudit na půl roku až tři roky.
Podle podporovatelů návrhu změny trestního zákoníku by měl odstranit velký rozdíl mezi trestněprávním postihem nacismu a komunismu, mezi dvěma zločinnými totalitními ideologiemi 20. století. Ústav pro studium totalitních režimů, Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti a svědomí vydaly společné prohlášení již v únoru a nyní jej předaly ČTK.
Na základě tohoto prohlášení či výzvy poslanci Martin Dlouhý (TOP 09), Šimon Heller (KDU-ČSL) a Marek Benda (ODS) předložili pozměňovací návrh k právě projednávané novele trestního zákona trestního řádu. Pozměňovací návrh by měl aspoň částečně napravit disproporce mezi postihem nacismu a postihem komunismu. Za takovou činnost budou moci soudy uložit trest od jednoho roku do pěti let odnětí svobody.
V novele trestního zákoníku by mělo být uvedeno, že propagace symbolů komunismu je trestné stejně, jako je to dnes u propagace nacistických symbolů. Na internetu je možné běžně koupit tričko se srpem a kladivem nebo s vůdcem bolševiků Leninem. „Lenin byl jeden z největších masových vrahů na světě. (Koupit takové tričko) by mělo být v demokratické zemi nemyslitelné,“ říká představitel studentského hnutí 1989 a předseda spolku Listopad ještě neskončil Martin Mejstřík. Tento případ prověřovala i policie, ale podle současných zákonů nezjistila žádné porušení zákona.