Hlavní obsah
Aktuální dění

Chce Brusel probudit velkého bratra? EU chce číst soukromé šifrované zprávy

Foto: Pixabay

Už 24. června představila Evropská komise dlouhodobý plán, který má do roku 2030 umožnit mimo jiné čtení našich šifrovaných soukromých zpráv v aplikacích na zasílání zpráv.

Článek

Toto nařízení je označeno jako chat control a je připraveno již dva roky. Dešifrování soukromých zpráv či dat má pomoci v boji proti kriminalitě, reagovat na rostoucí kybernetickou kriminalitu a údajně zajistit digitální bezpečnost. Odborníci na ochranu soukromí bijí na poplach a označili návrh za neproveditelný a invazivní. Před návrhem varují, protože je v přímém rozporu s principy kybernetické bezpečnosti.

Pokus o vytvoření dešifrovacích nástrojů je nebezpečí a hrozí zneužití nejen od policistů, ale i útočníků. Ještě nedávno Evropská komise považovala šifrování za nástroj na ochranu digitálního prostoru a nyní navrhuje opačný směr. Znamenalo by to, že obrázky a videa, které si v aplikacích mezi sebou posíláme, by byly analyzovány z hlediska nelegálního obsahu. Týkalo by se to telefonů, tabletů a samozřejmě počítačů a cílem je odhalení materiálů, které se týkají zneužívání dětí či se mohou týkat teroristů.

Tohle mi tedy přijde už velký zásah do soukromí, vlastně ze soukromí už moc nezůstane a v konečné fázi podle mě pedofily jen těžko odhalí a zneužívané děti neochrání. Pokud se totiž nařízení prosadí a Evropská komise chce legislativu prosadit, údajní „pachatelé“ si prostě najdou jiné cesty komunikace než doposud. My ostatní ztratíme téměř poslední oblast soukromí, která možná ještě zbývá, když pominu naše ložnice a příbytky. Kde zůstal respekt k soukromí? Kam se vytrácí ochrana osobnosti?

Foto: Pixabay

ilustrační foto

Kontroverzní nové nařízení by vyžadovalo, aby chatovací aplikace, jako je WhatsApp a Facebook Messenger, selektivně skenovaly soukromé zprávy uživatelů a hledaly v nich materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí.

„Tento dokument je ta nejděsivější věc, jakou jsem kdy viděl,“ napsal na Twitteru profesor kryptografie Matthew Green. „Popisuje nejsofistikovanější mašinérii masového sledování, jaká kdy byla nasazena mimo Čínu a SSSR. To není přehánění.“

„Neexistuje jiný způsob, jak dosáhnout toho, o co usiluje návrh EU, než že vlády budou v masovém měřítku číst a skenovat zprávy uživatelů,“ uvedl Joe Mullin, hlavní politický analytik skupiny Electronic Frontier Foundation zabývající se digitálními právy. „Pokud se návrh stane zákonem, bude to katastrofa pro soukromí uživatelů nejen v EU, ale na celém světě.“

Návrh je nebezpečím pro všechny. Neumím si představit nástroj, jakým se budou odhalovat podezřelé osoby, jejichž zprávy se budou dešifrovat. Podle čeho se podezřelé zprávy poznají hned bez čtení? A to už nehovořím o tom, že nechci, aby někdo nahlížel do mého soukromí a četl moje zprávy, které píšu své rodině. Informace jsou ryze soukromé a chci, aby takové i zůstaly.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz