Článek
Novela vyhlášky pozměňuje pravidla pro předepisování a výdej léčebného konopí. Novinkou je, že lékaři mohou napsat na jeden recept nově až tříměsíční dávku léčebného konopí. Nejčastější je léčba konopím kvůli neutišitelné bolesti, na kterou jiné léky nezabírají. Užívají je i pacienti jakou součást léčby rakoviny, kvůli následkům chemoterapie, kvůli AIDS, Parkinsonově chorobě nebo roztroušené skleróze.

Ilustrační foto
Praktici budou moci indikovat konopí pouze na chronickou bolest, u ostatních indikacích je léčba konopím výhradně v působnosti specialistů. Praktici se na léčbu konopím proškolují. Již dnes předepisují svým pacientům silné opiáty, konopí z pohledu účinku a nežádoucích účinků je podstatně bezpečnější.
Nově mohou lékaři léčebné konopí předepisovat i pacientům mladším 18 let v rámci poskytování paliativní péče, tedy péče o nevyléčitelně nemocné a umírající či děti s onkologickou nebo hematoonkologickou diagnózou. Vyhláška uleví i samotným lékařům. Dosud museli hlásit každý rok SÚKLu údaje o všech pacientech, kterým předepisovali k léčbě konopí, a i všechny podrobnosti o jejich léčbě.
Využití konopí k léčbě schválili zákonodárci v roce 2013 a první pacienti jej dostali o rok později. Konopí hradí zdravotní pojišťovny od roku 2020 90 % z ceny, maximálně 27 gramů měsíčně a zbytek si zaplatí ze svého pacient. Lékař může předepsat pacientovi maximálně za měsíc 180 gramů, jako tomu bylo doposud.
Pro lékaře není předepisování léčebného konopí povinné a nelze ho k tomu nutit. Je tedy potřeba si předem ověřit, zda si váš praktický lékař rozšířil svoje služby.
Dalším problémem se zdá být vydávání konopí na recept v lékárnách. Lékárník může vydat konopí hrazené pojišťovnou maximálně na dva měsíce, i když nová vyhláška umožňuje recept na tři měsíce. Lékárníci se u receptu setkávají s hláškou překročený limit. Za správné fungování systému receptů zodpovídá Státní ústav pro kontrolu léčiv, který momentálně hlásí, že je vše v pořádku. I podle lékařů jde ale o chybu systému.