Článek
Přiznám se, že kroužkuji téměř pokaždé u každých voleb. Vlastně si nepamatuji, kdy jsem nekroužkovala bez ohledu na různá doporučení či analýzy v médiích.
Tuhle svobodu rozhodnutí dodržuji. Pokud se mi líbí program strany, ale nelíbí se mi osoby na hlavním postu kandidátky, tak se prostě rozhodnu kroužkovat osoby, o kterých něco vím či je nějak znám. Nemohu doufat, že něco tím ovlivním, ale kdyby si tohle řekl každý, tak by ke změně nedošlo. Takhle mi zbývá naděje, že třeba budu součástí změny a do vedení se nedostanou lidé obtěžkaní kauzami či podezřelou minulostí.
Pro letošní sněmovní volby vzhledem ke kandidování vysokého počtu koalic bude možná mít kroužkování vyšší váhu a vyšší význam. Může mít velký vliv na změnu pořadí kandidátů a možná i na podobu Poslanecké sněmovny. V případě koalic může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu každý preferenční hlas.

ilustrační foto
Politolog Petr Just upozorňuje na větší vliv kroužků letos než v minulých volbách: „Očekávám velmi intenzivní práci s kroužky, právě proto, že se zvýšil počet subjektů složených z více stran. V posledních volbách byly relevantně jen dvě koalice – Spolu a PirSTAN. Nyní je to dvojnásobek: Spolu, Jo! (SPD a spol.), Stačilo a Piráti se Zelenými.“
Kroužkování lze brát jako určitý protest proti lídrům a ve sněmovním volbám v roce 2021 se silné účinky kroužkování projevily. Právě kroužkování u koalice Pirátů a Starostů rozhodlo o počtu mandátů. Přestože koalice získala dohromady 15,62 procent, Starostové měli 33 mandátů a Piráti pouze čtyři. Piráti zřejmě doplatili na menší ochotu svých voličů kroužkovat.
Tvoření koalic má rub a líc. Strany chtějí zabránit propadu hlasů, ale dvojkoalice potřebují minimálně osm procent, trojkoalice jedenáct. Při vzniku koalicí voliči více kroužkují, protože chtějí posílit své favority uvnitř spojených stran. Letos se Piráti spojili se Zelenými a údajně se dohodli na pravidlech pro kroužkování v souvislosti s propadem Pirátů z roku 2021. Myslela jsem si, že pravidla kroužkování jsou jasně daná a neměla by se měnit, ale třeba se mýlím.
Ve volbách do parlamentu může volič označit až čtyři kandidáty z listiny jedné strany, hnutí nebo koalice. Přednost jim udělí zakroužkováním jejich pořadového čísla. Kandidát, který dostane přednostní hlas od alespoň pěti procent voličů své strany v daném kraji, může přeskočit výše postavené kolegy.
Letos tedy mají preferenční hlasy velký význam a snad nás bude dost, aby se kontroverzní politikové nedostali k vedení. Nejsem naivní a vím, že každý má pravděpodobně jiný seznam politiků, ale mělo by být důležité, zda jsou politici trestně stíhaní či v podezření z porušení zákonů a ti by nám vládnout neměli.