Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Na malé zajíčky v přírodě se nesahá

Foto: Pixabay

Zařízení na záchranu živočichů jsou většinou plná, protože lidé zachraňují i mláďata divokých zvířat, která se jim zdají opuštěná a možná jen čekají v trávě na matku, až se vrátí.

Článek

Lidé zbytečně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Tak se dostanou zvířata zbytečně do útulku a už nemají šanci na návrat. Na mláďata v přírodě se nesahá, potřebují většinou chránit jen před člověkem. Matka je odkládá na určité místo, ke kterému se vrací je nakrmit. Záchrana či pomazlení s mládětem přinese spíše neštěstí, zanechaný pach od mláděte matku odradí.

Záchrana člověkem patří jen zvířatům, která jsou viditelně nemocná nebo zraněná. Je lépe předem do stanice zavolat, než na zvíře sáhneme. Některé záchranné stanice doporučují zvíře nafotit. Většinou nosí lidé do stanice zajíčky, ale právě zajíčci se nesmí odnášet. Je to v přírodě tak, že jsou první dny života osamoceni a máma je navštěvuje pouze, aby je nakojila. Nejsou ale opuštěni.

Národní síť záchranných stanic (NSZS) vznikla v roce 1998 a od té doby poskytuje péči zraněným volně žijícím zvířatům. Každý rok ošetří více než 30 000 zvířat v nouzi. V současné době sdružuje 34 profesionálních zařízení působící po celé ČR. Na webu Zvíře v nouzi je k dispozici interaktivní mapa, která vyhledá záchrannou stanici co nejblíže místu nálezu.

Na stanicích přibývá živočichů, kteří pomoc člověka skutečně potřebují, i bez zbytečných zásahů. A největší odměnou za tuto práci je vypouštění zdravých a soběstačných živočichů zpět do přírody.

Při našich cestách jsme zatím tyhle informace nepotřebovali, zraněné zvíře jsme naštěstí nepotkali. Můj muž ale často volá na policii kvůli mrtvému zvířeti na silnici. Já jsem jim nedávno volala, když u silnice na cestě u rybníka pobíhalo malinké roztomilé černobílé prasátko. Zajeli jsme na cestu, ale nikdo kromě zmateného prasátka tam nebyl. Naivně jsme si mysleli, že se nám jej podaří snad chytit, aby nevlítlo na silnici. Pobíhalo kolem našeho auta, ale chytit se nedalo. Rozhodnutí tedy bylo jasné, volala jsem na policii. Po přesném popisu pohybu prasátka mi bylo sděleno, že posílají hlídku a děkují. Doufám, že se jim ho povedlo odchytit, čekat na výsledek jsme nemohli, ale mysleli jsme na prasátko ještě několik dalších hodin. Dnes už by asi k prasátku nepřijeli.

Policie v současnosti omezuje výjezdy k nehodám. Takže pokud srazíme srnu či jiné zvíře, způsobíme drobnou nehodu či odlétnutý kámen rozbil čelní sklo auta, policie už k takovým nehodám nebo událostem nebude vyjíždět, i když ji zavoláme. Snaží se snížit byrokracii a chystá desítky změn. První, kterou už zavedla, se týká právě dopravních nehod. I když policie k některým nehodám nepřijede, je potřeba si zažádat o potvrzení nahlášení nehody pro pojišťovnu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz