Článek
Přiznám se, když se o to někdy snažím, nejde mi to vůbec. Mám špatné svědomí a říkám si, že bych měla něco dělat. Rozhlídnu se a panebože, kde se tam vzal ten prach, ještě je tady neuklizených pár hraček z víkendu po vnoučatech, a pak začnu přemýšlet nad tématem, které mě před chvílí zaujalo. Měla bych jít psát. No a je po klidu.
Právě vše kolem nás nás tlačí do aktivity, do výkonu a vše zvládnout a ani se nechce člověku přiznat, že by chtěl chvíli lenošit. Ale tohle všechno vede ke stresu a k vyhoření. Úmyslné zpomalení a nicnedělání vede k regeneraci a péči o sebe a po odpočinku budeme pravděpodobně výkonnější.
Vzpomínám si, když jsem se v práci zasekla, chyběla mi slova či nápad, na chvíli jsem vyšla na terasu a jen se rozhlížela pár minut po Praze a za chvíli to přišlo. Nápad, slovo, které mi chybělo. Mám to třeba i při sprchování, prostě když na chvíli vypnu, přijdou nápady.
Někdy by stačilo jen tak být, zapomenout na telefony, emaily a na chvíli se odpojit od světa. Podle psychologů jsme to kdysi uměli a měli moudrost vypnout, ale v uspěchané době jsme ji ztratili. A i z dětství si pamatuju, že nic nedělání bylo kritizováno, vlastně jsme nebyli vychováváni k nečinnosti a možná jsem tak vedla i svoje děti.
Ale občas to zkouším, za chvíli mě však přepadne špatné svědomí. A můj muž mi říká, proboha, z čeho máš špatné svědomí, odpočívej. Ovšem často se naše role vymění a já říkám to samé, protože ani můj muž neumí opravdu odpočívat.
Rady psychologů:
"Plánujte si odpočinkové chvíle
Stejně jako si organizujete schůzky, úkoly či termíny, vyhraďte si do svého diáře také čas na odpočinek. Může to být krátká 5–10 minutová přestávka během pracovního dne nebo klidně celé odpoledne o víkendu. Důležité je, aby to byl čas, kdy se záměrně rozhodnete zpomalit a nechat věci plynout.
Digitální odpojení
Naše telefony, počítače a sociální sítě nás neustále bombardují informacemi, což často zvyšuje pocit napětí. Vyhraďte si pravidelně čas, kdy se naprosto odpojíte od digitálního světa. Místo nonstop sledování obrazovky si můžete vychutnat procházku v přírodě, čtení knihy nebo jen chvíli sedět a dýchat.
Praktikujte mindfulness a meditaci
Vědomá meditace a techniky mindfulness vám pomohou naučit se být plně v přítomném okamžiku a zbavit se neustálého toku rušivých myšlenek. Začněte s několika minutami denně a postupně prodlužujte dobu, kterou meditaci věnujete. Skvělou volbou je také jóga Nidra – hluboká forma meditace.
Naslouchejte svému tělu
Často si nevšímáme signálů, které nám tělo vysílá. Pokud cítíte únavu, napětí nebo vnitřní neklid, je to jasný signál, že potřebujete pauzu. Naučte se respektovat své potřeby a dopřejte si čas na regeneraci.
Experimentujte s odpočinkovými rituály
Najděte si aktivity, které vám umožní skutečně vypnout – poslech oblíbené hudby, malování, procházka v přírodě nebo chvíle ticha. Každý z nás má jiný způsob, jak relaxovat.
Vytvořte si doma vlastní tichou zónu
Domácí prostředí může být skvělým místem pro relaxaci. Vytvořte si prostor, kde nebudete rušeni – třeba koutek s pohodlným křeslem nebo zahrádku k načerpání nové inspirace".