Článek
Přiznám se, že vůbec nevím, co měla přinést dobrého výpověď bez udání důvodu, o kterou usilovali zaměstnavatelé. Měl to být prý nástroj na lidi, kteří na všechno kašlou, jak říkají podnikatelé, ale je přece spoustu přijatelných důvodů k výpovědi a tvrzení, že dobří zaměstnanci se nikdy propouštět nebudou, není v takovém případě nikdy zaručeno. Zaměstnavatel při výpovědi bez důvodu by měl moc vyhodit i dobrého zaměstnance v případě, že by chtěl místo pro svého známého či příbuzného. A v tomhle nejsem optimista a jsem přesvědčená, že by se to dělo.

Ilustrační foto
Jaké změny tedy přináší novela zákoníku práce?
1) Po návratu z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte se zaměstnanec vrátí na původní pracovní pozici a stejné pracoviště.
2) Rodiče na rodičovské dovolené mají možnost vykonávat stejnou práci u stejného zaměstnavatele na dohodu.
3) Výpovědní doba, která ve většině případech zůstává dvouměsíční, začne běžet od prvního dne doručení výpovědi, a ne jako doposud od začátku dalšího kalendářního měsíce. Výpovědní doba u výpovědi kvůli pochybení se zkrátí na měsíc.
4) Zkušební doba se prodlužuje na čtyři měsíce u řadových zaměstnanců a u vedoucích zaměstnanců až na osm měsíců na základě vzájemné dohody.
5) Pracovat mohou nově děti od 14 let během letních prázdnin.
6) Zvýší se podpora v nezaměstnanosti.V prvních dvou měsících a u lidí nad 52 let dokonce i ve třetím se zvýší podpora v nezaměstnanosti z 65 na 80 procent předchozího příjmu. Další dva měsíce zůstane podpora na 50 procentech, ve zbytku pobírání této dávky naopak klesne podpora z 45 na 40 procent. Zároveň se zvýší maximální podpora z 58 procent na 80 procent průměrné mzdy.
To je jen výčet těch nejdůležitějších změn. Účinnost změn nebude však v jeden den. Prodloužení zkušební doby a změny u výpovědí budou platit od června či července, změny u podpory v nezaměstnanosti budou platit až od ledna 2026.