Článek
Dostat změnu do novely zákona o zdravotních službách se ani letos nepovedlo.
Nicméně Ministerstvo zdravotnictví se dohodlo s lékárenským řetězcem Benu a ve čtyřech lékárnách v říjnu budou praktičtí lékaři očkovat zájemce proti chřipce. Ministerstvo chce otestovat, jak by mohla probíhat vakcinace dospělých v lékárnách plošně a za jakých podmínek.
Pilotní projekt bude probíhat jeden měsíc a vyhodnocení je plánováno do poloviny roku 2026 a cílem je zjištění zájmu o očkování v lékárnách. Očkovat nebudou lékárníci, protože to zákony zatím neumožňují, ale nasmlouvaní praktičtí lékaři. Půjde o očkování proti chřipce a jen dospělých.
Řetězec Benu projevil zájem o účast v testu a konkrétně se bude jednat o jejich čtyři lékárny v obchodním centrech Praha 4, OC Chodov, Praha 9, OC Černý most, Ostrava, OC Avion II a Brno, OC Futurum. Očkování bude probíhat v konzultační místnosti a jmenované pobočky jsou jimi již vybaveny.
Podmínky pilotního projektu oznámí Benu koncem léta. Bude se pravděpodobně jednat o očkování samoplátců, protože očkování proti chřipce není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění až na některé pacienty a seniory od 65 let.
Snad se v budoucnu dostane opět k projednání očkování lékárníky a současně s tím by měli být řešeni i lékaři. Vakcíny hrazené z veřejného zdravotního pojištění nemůže očkovat jakýkoliv lékař. Možnost je omezena na praktické lékaře, epidemiology, hygieniky nebo neonatology.
Očkování v lékárnách by mělo usnadnit přístup zájemců k prevenci, ale musí dojít k úpravě zákonů. Také musí souhlasit praktičtí lékaři a vedení České lékařské komory, které je pro mě z nepochopitelných důvodů dosud proti. Vlastně jsem konkrétní důvody neviděla ani od prezidenta Kupka, který se ohání jen zcela nedůležitými argumenty, jako že návrh je populistický a Česká republika nemusí kopírovat všechny nesmysly ostatních zemí. O jiných argumentech, které by byly vysvětlením nesouhlasu s očkováním v lékárnách, nevím, a tyto jsou opravdu nedostatečné, nepochopitelné a argumentace je směšná. Mě by zajímaly odborné důvody nesouhlasu.
Pokud vím, lékaři pořád hovoří o velkém zatížení, dlouhé jsou běžně i čekací doby, a přehození některých svých kompetencí na lékárníky jako například očkování by jim přece mohlo ulevit v jejich vytíženosti. Proč tedy ten neustálý odpor? Nabízí se jako důvod finance za poskytnutou zdravotní péči. Ale není to tak, že třeba do lékáren přijde více zájemců o očkování, kteří nechtějí čekat v čekárnách ordinací a ztrácet čas a na které nemají lékaři čas?