Článek
Tichá válka proti svobodě se v Evropě skrývá pod zkratkou SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation). Jsou to strategické žaloby proti účasti veřejnosti a týkají se neopodstatněných žalob proti novinářům či obráncům lidských práv zabraňující těmto osobám ve vyjadřování a sdělování názorů a informací k otázkám veřejného zájmu.
Tyto žaloby jsou namířeny proti jednotlivcům či nevládním organizacím, kteří se svou činností zabývají informováním veřejnosti. Většinou se jedná o novináře nebo aktivisty, kteří se zaměřují na korupční a daňové kauzy, ničení životního prostředí a jiné praktiky vlivných osob a společností. Žaloby jsou vedeny v duchu svoboda slova ano, ale pokud to není o nás.
Žaloby podávají vlivné a bohaté subjekty a jde o cílené zneužití právních nástrojů a zneužívání šikanózních žalob, aby byl zastaven nepohodlný, kritický projev novináře, opozičního politika, aktivisty. Cílem je unavit, znechutit a odradit a v Česku se to zatím neděje nějak masově.
Cílená záměrná žaloba proti účasti a kritickému vyjadřování novinářů a veřejnosti se skrývá za zkratku SLAPP a má sloužit jako nástroj k umlčení těch, kteří kladou otázky v souvislosti s nepříjemnými věcmi. Už i u nás byly příklady účelových žalob proti někomu, kdo se kriticky vyjádřil o vlivných zájmech, oligarchiích či velkých společnostech, protože mocní a vlivní nesnesou kritiku a touto formou chtějí žalobci kritika otrávit, zastrašit, zatížit paragrafy a soudními výzvami s cílem jej zlomit, aby to už nikdy neudělal. Žalobci vlastně ani nejde o to vyhrát a vysoudit odškodné, ale nezbytné právní služby jsou pro žalovaného finančně velmi náročné a soudní řízení může trvat i roky. Bez ohledu na výsledek soudu už toto je podstatný zásah do práva na svobodu projevu.
V Česku je úspěšnost těchto žalob zatím nízká, české soudy k nim přistupují odlišně. Ale mezinárodní komparace soudních rozhodnutí potvrzuje, že soudy nižších instancí spíše rozhodují v zájmu vlivných osob. Žalovanému ale moc nepomůže, i když třeba po letech odvolání vyhraje, protože už samotný proces lze považovat za trest. Veřejně projevený kritický názor je trestán táhnoucími se soudy, obrovskými náklady a samozřejmě součástí je i velký stres a nejistota.
Se SLAPP se setkávají běžně investigativní novináři u regionální žurnalistiky a praktiky přispívají k umlčení kritického reportování. Pro lokální redakci či jednotlivce je těžké se tomu bránit a vysoké náklady mohou vést i k zániku tohoto média. Těžké podmínky k obraně vůči strategickým žalobám SLAPP mají i velké mediální domy, kterých se problematika rovněž týká.
Novináři v posledních letech čelí rostoucím útokům a v některých případech jde i o vraždy. Komise EU přijala v roce 2022 doporučení pro členské státy EU k ochraně novinářů proti žalobám, nicméně dosud se navrhovaná směrnice nestala právem EU. K tomu je zapotřebí, aby byla projednána a přijata Evropským parlamentem a Radou.
Já chci být informována a určitě nejsem sama o závažných kauzách, které se týkají veřejnosti. Je mé právo vědět o kauzách typu Nemocnice Motol, Dozimetr a dalších. Chci vědět, co se v této zemi skutečně děje a s cenzurou informací a tisku naprosto nesouhlasím. Evidentně jakákoliv svoboda není samozřejmá a pořád je nutné ji bránit viz můj včerejší článek o čtení našich šifrovaných soukromých zpráv.