Hlavní obsah
Názory a úvahy

Papežův proslov byl plný jasných sdělení bez příkras

Foto: Pixabay

Papež Lev XIV. v nedělním proslovu a při svém prvním kázání pro věřící na náměstí svatého Petra se přiklonil se slovům zemřelého papeže Františka, že svět čelí třetí světové válce po kouscích.

Článek

Vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině i v dalších místech válečných konfliktů. V poskytnutém rozhovoru dal jasně najevo svůj postoj vůči válce na Ukrajině, válku jasně odsoudil a označil ji za „skutečnou invazi, která má imperialistický charakter, kdy se Rusko snaží dobýt území z mocenských důvodů“.

Nový papež se svým postojem jasně odklonil od svého předchůdce Františka, který sice volal po míru, ale Rusko za agresora neoznačil a neodsoudil ani Vladimíra Putina. K válce se vyjadřoval smířlivě a opatrně.

Přestože nejsem věřící, vnímám volbu nového papeže jako velmi pozitivní. Svět, ve kterém dnes vládnou narcisti a diktátoři, potřebuje výraznou osobnost a tím se papež Lev XIV., usměvavý, skromný, který nesmyslí na sebe, ale na druhé, zdá být. V mnohém navazuje na papeže Františka, chce pokračovat v jeho reformách, přesto jsou jeho postoje výraznější a bez diplomatických příkras. Lidé jej na vatikánském náměstí přivítali jako hvězdu a všichni mu tleskali.

Foto: Pixabay

„Jeho projev byl neuvěřitelně politický, ale řečený s láskou v jeho srdci. Byl jasně pro mír. Řekl, že chce mír na Ukrajině, v Gaze, že chce mír mezi Pákistánem a Indií, mluvil o propuštění rukojmích. Měla jsem z toho husí kůži,“ řekla pro CNN Prima NEWS turistka z Anglie Paola. „Pořád se usmívá. Myslím, že tento Američan přinese více míru, než ten druhý Američan,“ rýpl si věřící Robin.

Před volbou papeže se americký kardinál Prevost díval na film Konkláve, protože chtěl prý vědět, co se od něj čeká. Vyvolalo to můj úsměv, připadalo mi to hodně lidské, nakonec je to člověk jako my. Koukala jsem se na film pravděpodobně v téměř stejné době.

Papež se při volbě svého jména Lev XIV. se inspiroval papežem Lvem XIII., který se zaměřoval na sociální učení církve. Správné jméno papeže je vlastně Leo XIV, pouze v Česku jej na nazýváme Lev, i když jinde ve světě se překlady jmen hlav států do národního jazyka nepoužívají. Stejným jménem Lev je v Čechách označováno i jeho třináct předchůdců.

Proč překládáme jméno papeže, vysvětluje jazykovědec Karel Oliva, někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český pro Aktuálně.cz: „Je to taková tichá dohoda, není to žádné gramatické pravidlo, máme v češtině konvenci, že jména panovníků, hlav států obecně, překládáme“.

A abych nezapomněla, v médiích se skloňuje skandál se zneužíváním a papež za svého předchozího působení čelil kritice za údajné krytí obviněných kněží ze sexuálního zneužívání. V této kauze je zatím dost nejasností. Nicméně kněz a vedoucí Katedry kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Tomáš Petráček říká v rozhovoru pro Český rozhlas plus: „Opravdu pochybuji, že by v dnešní atmosféře kardinálové zvolili někoho, kdo by měl nějaký reálný reputační problém tohoto typu. Protože církev si v dnešní atmosféře, v situaci, kdy nemá nic jiného k dispozici než svoji vlastní kredibilitu, věrohodnost a důvěru, nemůže dovolit mít v podobné funkci v roli papeže někoho, kdo by měl reálné krytí pachatelů sexuálních zločinů“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz