Hlavní obsah
Cestování

Před dovolenými je aktuální cestovní pojištění, jen EHIC rozhodně nestačí

Foto: Pixabay

Cestovní pojištění je vhodné si sjednat při jakémkoliv výjezdu za hranice a třeba i na víkendový pobyt v Evropě.

Článek

Evropský průkaz pojištěnce, který vydává každá zdravotní pojišťovna, nekryje všechny potřebné zdravotní úkony.

EHIC platí ve všech zemích EU a ještě v Norsku, Švýcarsku, Islandu nebo Lichtenštejnsku a zaručuje nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči ve veřejných zdravotních zařízeních. V každé zemi to představuje ale něco jiného.

V případě potřeby vás ošetří pouze ve státních zařízeních a někdy to může znamenat spoluúčast, poplatky za pohotovost a někdy nutnost zaplatit celou péči, což je například ve Francii, moje vlastní zkušenost. Teprve následně po předložení dokladů můžete požádat pojišťovnu o proplacení, což se vztahuje na zdravotní úkony podle zákona, ne na nadstandard. Pokud máte cestovní pojištění, zdravotní pojišťovna bude kontaktovat pro případ proplacení i tuto pojišťovnu. S ošetřením v cizí zemi souvisí i vyplňování místních formulářů, domlouvání se v cizím jazyce a musíte počítat s tím, že některé úkony vám nebudou provedeny zdarma. V případě cestovního pojištění vám v těchto případech pomůže asistenční služba pojišťovny, která je do pojištění zahrnuta.

Ovšem je nutné si uvědomit, že EHIC nefunguje jako cestovní pojištění a nezahrnuje asistenční služby, neřeší přepravu zpět do Česka, zásah horské služby či nutnost výjezdu vrtulníku a ani škody, které třeba způsobíte někomu jinému. V tomhle všem vám však pomůže sjednání cestovního pojištění, které mimo jiné nabízí i každá zdravotní pojišťovna.

Foto: Pixabay

ilustrační foto

Vzpomínám si ze svých minulých pracovních zkušeností na případ zlomené nohy, což by se dalo říct, že to patří do běžných zdravotních úkonů, ale ne v případě nedostupného terénu. Zde byl zapotřebí převoz vrtulníkem k ošetření do zdravotnického zařízení a zranění tenkrát musel uhradit opravdu velkou částku okolo 100 000 Kč, což je částka, na kterou většina z nás není připravena. Obvykle se částka za převoz pohybuje od 20 000 Kč až do 130 000 Kč. Pokud máte sjednáno cestovní pojištění s dostatečnými limity, náklady uhradí pojišťovna. A takových událostí, kdy cestovní pojištění potřebujete, je mnoho a spoustu věcí se na dovolené může stát.

V některých místech může být problém najít zdravotnické zařízení, kde mezinárodní průkaz platí, což jsou státní zařízení. Někdy ale v turistických letoviscích narazíte jen na soukromé kliniky, kde s kartičkou neuspějete a ošetření si musíte zaplatit sami. Cestovní pojištění vám pomůže i v případě, že nemáte dostatečný obnos. V tom případě je možné se spojit s pojišťovnou, která může váš problém vyřešit a následně jej můžete řešit až po návratu domů.

Cestovní pojištění nekryje jen náklady vážných nehod, ale pomůže i při malých komplikacích, jako je například bolest zubu, odvoz sanitkou, který může bez pojištění stát víc než celý pobyt a podobně.

A nejde jen o peníze, ale jde o to, že na to nejste sami. Pojišťovna vám poradí v češtině, když nevíte, kam jít, doporučí lékaře nebo zařízení, kde vás ošetří, vyřeší papírování a překlad, v případě nutnosti zařídí převoz, právní pomoc nebo náhradní ubytování.

To vše hovoří pro sjednání cestovního pojištění při každém vyjetí za hranice, nejen při velkých cestách mimo Evropu. Většina situací se právě stává na obyčejné dovolené, kdy nás cestovní pojištění může zachránit a jeho cena není tak vysoká, aby nás nějak extra zatížila. A sjednání pojištění ať již osobně v pojišťovně nebo online je velmi rychlá záležitost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz