Článek
Podvodné zprávy (phishing) neustále využívají podvodníci, které se vydávají za bankéře, poštu, sociální zprávu apod.
Na důležité telefonní číslo jsem narazila náhodou a přiznám se, že jsem o něm vůbec nevěděla. Telefonní číslo 7726 zavedl v roce 2023 nejdříve operátor T-Mobile a postupně se přidal i Vodafone a O2. Do té doby používali operátoři vlastní specializovanou linku.
Na novou službu, tedy na číslo 7726, je možné nahlásit podezřelý telefonát či podezřelou sms přeposlat. Operátoři mohou rychle reagovat a zablokovat odkaz, který většinou bývá ve zprávě nebo zablokovat telefonní číslo, ze kterého byla sms zaslaná a tím ochránit další uživatele, které budou chtít podvodníci kontaktovat.
Podvodná zpráva může obsahovat nabídku vyřízení příspěvku na bydlení od ministerstva, oznámení o výhře v loterii či o nemožnosti doručení balíčku. Ve zprávě je odkaz na stránky, které jsou podobné stránkám banky, ministerstva či pošty apod. Jsou zasílány za jediným účelem a mají vylákat údaje, které lze využít pro získání peněz. Jedná se především o údaje do internetového bankovnictví nebo číslo platební karty.
Varovat před podvodnou sms by měl už podezřelý obsah. Sama jsem obdržela vloni sms od pošty, že je pro mě připravený balík, který jsem si nikdy neobjednala. Je škoda, že jsem nevěděla o možnosti, kam přeposlat podvodnou sms a rovnou jsem ji vymazala. Dalším varováním jsou překlepy či strojená čeština a zneužití jména instituce. Česká pošta, banky či jiné instituce vás nikdy nebudou kontaktovat tímto způsobem. Pokud máte pochybnosti, můžete si pravost zprávy ověřit u pracovníka daného úřadu.
To je jen malý zlomek podvodů, se kterými se můžeme setkat a pořád přibývají. A podle vyjádření Policie ČR se nachytají i mladší nejen senioři. Teď se aktuálně množí telefonáty falešných bankéřů, kde se objevují i falešní policisté. Je třeba si uvědomit, že žádná banka nebude požadovat po svém klientovi přeposlání peněz někam jinam. Peníze jsou přece v bance a v bezpečí.