Článek
V platnost vstoupilo rozhodnutí ruského nejvyššího soudu a byly provedeny i příslušné změny v seznamu teroristických organizací.
Zákaz činnosti Tálibánu platil v Rusku více než 20 let od roku 2003. Nyní je Rusko připraveno s afghánským vládnoucím islamistickým hnutím Tálibán spolupracovat v boji proti terorismu, jak uvedl pověřenec ruského prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov na počátku května.
Za společného nepřítele považují Rusko a Tálibán afghánskou odnož teroristické organizace Islámský stát. V posledních letech udržují ruští představitelé kontakty s Tálibánem a přijímají jeho delegace v Moskvě. Afghánská větev Islámského státu se přihlásila k útoku na koncertní síň v Krasnogorsku na okraji Moskvy. Tento útok si loni v březnu podle úřadů vyžádal 145 mrtvých a 550 zraněných.
Většina zemí vládu Tálibánu neuznává, Rusko však začalo budovat vztahy s Tálibánem již v minulých letech a Putin v loňském červenci označil Tálibán za spojence proti terorismu. Očekává se i příjezd velvyslance do Moskvy, který byl Moskvě představen minulý týden.
A není to jediné ruské překvapivé rozhodnutí posledních dní. Další je rozhodnutí, která zaznívá z nejvyšších ruských míst, že Sovětský svaz z právního hlediska pořád existuje, nikdy se nerozpadl a válka na Ukrajině je tedy jenom vnitrostátním konfliktem. Do této doby mluvili jinak a Putin hovořil o rozpadu Sovětského svazu i ve svém projevu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu z noci z 23. na 24. února 2022. Myslím, že další absurdní ruské aktivity a rozhodnutí nás čekají.