Článek
Současnou situaci ve světě řešíme už několik dní všichni, a tak mi přijde zabývat se jiným tématem, než je ten světový, trochu jako prohřešek. Nicméně dnes píšu o tématu, které je vysloveně české a některé z nás i tato možná přízemnost v souvislosti se současnou situací zajímá.
V gesci každé obce je sběr tříděného odpadu a je třeba se při třídění řídit danými vyhláškami obce. Pravidla třídění nejsou stejná po celé republice a obce si je určují podle svých možností. Pro mě je to trochu chaos, ale chápu, že to asi jinak nejde.
Kam tedy například patří prázdné plechovky od nápojů. Pokud v obci stojí šedá popelnice s nápisem kovy, patří plechovky do ní. V některých obcích však šedé kontejnery nejsou a v tom případě plechovky patří do žlutých popelnic, které jsou primárně na plasty, ovšem musí na nich být samolepka s nápisem kovy.
Společný sběr více druhů odpadů závisí vždy na možnostech třídící linky, která je v dosahu obce. V Čechách je okolo 130 třídících linek, ale jen deset z nich umí separovat kov a hliník pouze osm.
Informace, co do kterého kontejneru patří, jsou uvedeny na samolepkách, kterými jsou kontejnery opatřeny. Ale ne všechny obce označují kontejnery samolepkami.
Problém s plechovkami by měl zlepšit nový zálohový systém. Nařízení o obalech a obalovém odpadu schválil Evropský parlament. Návrh nařízení stanovuje povinnost pro členské státy spustit zálohový systém na PET lahve a plechovky nejpozději v roce 2029.
Zrovna pro nás doma to není až tak důležité, spotřebu plechovek máme minimální. U nás v obci není šedý kontejner, na žlutém je napsáno, že kovy ne, tak zbývá sběrný dvůr. Ovšem s pár plechovkami nepoletíte do sběrného dvora a vyhodíte je do směsného odpadu, přestože jinak třídíte poctivě. Jedno město v našem regionu má šedý kontejner a vyzývá občany, aby neházeli plechovky do plastů, město o kousek dál naopak upozorňuje, že plechovky patří do plastů…
A pokud nás zajímá, jak je na tom naše obec v třídění odpadů, je k tomu nový datový nástroj Informační systém odpadového hospodářství, který spustilo Ministerstvo životního prostředí v spolupráci s Českou informační agenturou životního prostředí. Informovalo o tom prostřednictvím lednové tiskové zprávy.
Zde je možné si ověřit, jak jsou na tom jednotlivé obce s produkcí komunálního a objemného odpadu či s tříděním papíru, skla a kovů. V systému jsou zveřejněny informace za poslední tři roky 2021, 2022 a 2023.
Po zadání jména obce se zájemci na jednom místě VISOH 2 - VISOH2 - Obecní indikátory - přehled obcí dozvědí přehledně data o odpadovém hospodářství na místní úrovni. Data by měla sloužit občanům a samozřejmě zastupitelům obcí.