Článek
Na jednu stranu je to pochopitelné a případech nepovedeného ošetření u dítěte by se učitelé mohli dostat do problémů. Proti tomu však stojí důležitost včasného ošetření, aby do těla nepronikala nákaza.
V takových případech musí volat zákonným zástupcům žáka a žádat o povolení, zda mohou klíště odstranit. Ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví vydalo společné sdělení k zajištění zdravotní podpory ve školách a školských zařízeních.
Mezi příklady zdravotní podpory, kterou může poskytovat pedagogický nebo jiný zaměstnanec školy, patří:
- dohled nad orální nebo jinou formou podání léčivého přípravku (např. aplikace inzulinu inzulinovými pery nebo inzulinovou pumpou, instilace očních kapek a gelů, inhalačních léků, promazávání kůže apod.),
- dohled nad výdejem správné stravy u potravinových alergií a u dietních omezení,
- podpora u obsluhy odkašlávacích přístrojů,
- umožnění a dohled nad dodržením osobní hygieny u dětí se stomií nebo u dětí, které potřebují cévkování,
- dohled nad funkčností audiologických a jiných technických pomůcek (např. sluchadlo, inzulinová pumpa, kochleární implantát).
Podle ministerstev by měl mít školský personál vždy písemný souhlas rodičů a o zákroku vždy rodiče informovat. Na druhou stranu vytahování klíštěte laicky provádí každý rodič, protože čím dříve bude klíště vytaženo, tím menší je pravděpodobnost infekce.
Za zhoršení prospěchu ve škole v mnoha případech může právě i klíště. Na tento problém upozorňují lékaři a jedná se o komplikaci, kterou v souvislosti s klíštětem si dá do souvislosti jen málokdo.
Klíště může způsobit snížení schopnosti dítěte se soustředit, může být příčinou náhlé změny v chování dítěte, může zapříčinit zhoršení prospěchu ve škole, může být důvodem vzniku kázeňských problémů u dítěte.