Článek
Zákon se bude týkat domácností s příjmem do 1,43násobku životního minima. Lidé ohrožení bytovou nouzí by mohli snáze získávat bydlení v obecních, družstevních nebo soukromých bytech.
Novela počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, tzv. bydlení s ručením, aby se nebáli byty pronajímat. Rovněž by měl zahrnovat příspěvky pro obce, které lidem v bytové nouzi pronajmou své byty.
Kontaktních míst má vzniknout 115 v lokalitách, kde jsou pracoviště úřadu práce a vyšší počet lidí ohrožených ztrátou bydlení. Na dalších obcích bude rozhodnutí, zda si kontaktní místo zřídí dobrovolně. Budou na něj dostávat příspěvek na výkon státní správy.
O žadatelích budou rozhodovat úřady práce a budou vydávat závazné stanovisko kontaktnímu místu po posouzení příjmů a majetku dané domácnosti a na základě výsledku, zda domácnost spadá do cílové skupiny, která pomoc potřebuje. Nyní zákon míří k podpisu k prezidentovi.
Je trochu šokující, že právě v těchto dnech v rozhovoru pro CNN Prima News volá šéf mladé SOCDEM Luděk Svoboda, že je v zájmu státu prázdné byty znárodnit či za ně pokutovat. To už tady ale bylo. A připomnělo mi to dávno minulou dobu, kdy můj táta stavěl pro naši pětičlennou rodinu dům. Po letech nám vysvětloval, proč je postavený tak, že hodně domu zabírají chodby. V 60. letech minulého století totiž, pokud měl ve vlastním domě někdo nadměrečné metry, musel na základě rozhodnutí komunistů ubytovat podnájemníka. Proto byl náš dům plný chodeb. To provolání o znárodnění mi to připomnělo. A nyní s manželem bydlíme ve vlastním velkém domě jen sami dva. Doufám, že volby dopadnout tak, aby nová vláda nezasahovala do svobody člověka, protože nejen znárodnění, ale i povinnost ubytování nájemníka ve vlastním domě je zásahem do osobní svobody.