Článek
Tribunál vznikne v rámci Rady Evropy a mohl by začít působit příští rok za účelem pohnání k zodpovědnosti Putina a dalších ruských lídrů za vojenskou agresi proti Ukrajině. Lvovské prohlášení, dokument, který je přípravou právních nástrojů potřebných pro vznik tribunálu, podepsali ministři zahraničí nejméně z 37 zemí, sdělila agentura Reuters.
Ministr zahraničí Jan Lipavský se po jednání vyjádřil, že vznik tribunálu je dalším krokem vyšetřovacího mechanismu ruských zločinů proti Ukrajině. Zločiny je třeba vyšetřit a viníky potrestat.

Ilustrační foto
Zvláštní tribunál bude mít pravomoc vyšetřovat, stíhat a soudit ruské politické a vojenské lídry, kteří mají největší zodpovědnost za zločin agrese vůči Ukrajině. Válku na Ukrajině zahájilo Rusko v roce 2022 vojenskou invazí, která již stála statisíce životů. Po celou dobu války se ruští okupanti dopouštěli řady válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, mezi něž patří znásilňování žen a mužů, vraždění zajatých vojáků, unášení ukrajinských dětí na okupovaná území nebo na území Ruské federace. Právě kvůli únosům vydal Mezinárodní trestní soud mezinárodní zatykač na Putina a jeho zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovou-Bělovou.
Válku na Ukrajině rozpoutala Ruská federace nejprve anexí Krymu a válkou na Donbase v roce 2014. O osm let později pak napadla celou Ukrajinu a v současnosti okupuje zhruba dvacet procent jejího území.
Na setkání ve Lvově byl kritizován slovenský premiér Robert Fico, který se zúčastnil na Rudém náměstí v Moskvě oslav konce Velké vlastenecké války. „Všichni, kteří podporují svobodu, nezávislost a všechny evropské hodnoty, by měli být dnes, na Den Evropy, na Ukrajině, a ne v Moskvě,“ sdělila Novinkám šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
Vznik silného tribunálu pro trestání zločinů agrese by měl být i signálem do budoucna pro další případné potencionální agresory.