Článek
V některých oblastech Španělska platí zákon již od roku 2016. Nové vyhlášky nyní zavádějí provozovatelé pláží a porušení může stát až 37 tisíc korun. Na španělském ostrově Tenerife na plážích Arona a Arisca se hrady z písku nesmí stavět z estetických důvodů a vyhláška platí pro velké hrady, hrady dětí jsou tolerovány.
Na německých plážích jsou zákazy zaváděny z důvodu ochrany pobřeží a totéž platí i pro tvoření jam, jelikož takové objekty poskytují oporu větru a zhoršují erozi. Citlivé duny jsou pak poškozovány a narušovány pískem, který vítr snadněji odnese. V Německu hrozí pokuta 500 až 1 000 eur.
Důvodem zákazu stavění hradů z písku je v severoitalských městech Eraclea či Cavallino údajné riziko zakopnutí při záchraně tonoucích. Zákaz používání ručníků, protože z pláže odnášejí písek, platí na Sardinii na pláži La Pelosa.

ilustrační foto
O některých absurdních zákazech si můžeme myslet, co chceme, ale trestné může být prakticky cokoliv. Ovšem některé zákazy či příkazy se opravdu zdají být bizarní, i když v některých případech mají důvod. Na Aljašce platí zákaz podávat losům alkohol, protože připitá zvířata jsou nebezpečně agresivní a zákon je reakcí na událost roku 2007, kdy los vypil zásoby místního pivovaru. Jeho bujaré řádění ve městě skončilo na náměstí, kde se zamotal do vánočního řetězu.
Ve Švýcarsku platí ve všech bytových domech zákaz splachování toalety po 22. hodině až do 7. hodiny ranní. Je to považováno za obtěžování hlukem.
Zákazy v různých zemí se neustále rozšiřují a je lépe si zjistit všechna pravidla dané země před odjezdem, aby se vám dovolená neprodražila při porušení některého zákazu, který by vás ani v nejmenším nenapadl.
O dalších zákazech jsem psala i v dřívějších článcích: Evropské země zavedly na léto pokuty za plavky, alkohol či dlouhé focení - Médium.cza Nevozte z dovolené písek, mušle, kameny. A zákaz platí i pro tygří mast - Médium.cz.