Článek
Ostatně, pokud by teorie byly podloženy odborným názorem, nebyly by pravděpodobně tak populární a o to právě jde. Konspirace zvyšují sledovanost a zdá se mi, že jsou součástí našeho života každý den. Často se kombinují fakta se spekulacemi a často se snaží přesvědčit lidi, že všechno je jinak. Možná tihle autoři vyhledávají taková témata a události, které mohou prezentovat podle svého, i když je většinou podle věrohodných zdrojů pravděpodobné jiné vysvětlení.
Je pravda, že labutě skutečně z Prahy zmizely a touto událostí se zabývá moderátor ve videu na youtube a doprovází je hrůznými konspiracemi. Jinak by nebyla sledovanost vysoká. Šíří teorie o tom, že je někdo načerno ulovil, snědl či prodal a přitom naznačuje, že by pachateli mohli být cizinci a v souvislosti se současným trendem samozřejmě Ukrajinci. Autor fabuluje a mohl by podle své fantazie psát romány.
Ornitolog Petr Musil vyjádřil svůj názor pro Ověřovnu webu iRozhlas.cz: „„Přijde mi naopak neobvyklé, že se v Praze několik let držely celé léto na stejných místech.“
A ani další odborníci neshledávají na této situaci nic neobvyklého a považují to za přirozenou záležitost. A navíc k odchytu se vyjádřili, že chytit labuť je velmi těžké a je technicky nemožné odchytit takové množství jen tak. Labutě jsou hodně chytré a začaly by si dávat pozor, pokud by se je někdo snažil odchytit. Takový odchyt by trval několik dní a nezvládl by to jeden člověk a jen těžko by takové chování uniklo pozornosti okolí.
„Lidé chytají labutě ne za účelem vlastní večeře, ale za účelem třeba označování, kroužkování. Na to jsou vybaveni nějakými sítěmi a mají s tím zkušenosti. I přes to jdou kolikrát labutě chytat na nějaký rybník a odejdou s prázdnou, protože ty labutě jsou velice chytré. Když třeba chytí jednoho z rodičů, tak druhého už se zpravidla chytit nepodaří,“ popsal pro Ověřovnu ornitolog Musil.
Pokud se chytá v hejnech, tak je možné chytit jen pár ptáků, ale většinu chytit fyzicky nejde. Tak asi budeme věřit odborníkům a labutě pravděpodobně někam odletěly a nemají je na svědomí Ukrajinci, i když jsou jim v současnosti podsouvány různé kauzy a záležitosti.
Proč to tak je, se vyjádřil odborník na analýzu dat a dezinformace Josef Šlerka: „To, co často vidíme, jsou standardizované mikropříběhy, do kterých se dosazuje aktuální ‚nepřítel‘. Skoro se vsadím, že kdybychom šli do historie, tak bychom našli podobné historky v jiných částech světa. Že například náhle vymizí nějaký druh, a je to proto, že je tady přítomný nějaký jiný druh. Taková antropologická záležitost.“
Lidé šířící nepravdivé informace či dezinformace to podle Šlerky často dělají proto, že si myslí, že konají dobro. Že o světě šíří pravdu, která je umlčována a oni jsou ti dobří, kteří to sdělí tomu největšímu počtu lidí. A co kdyby si autor videa nejdříve zkusil chytit labuť, než vypustí nepravdivé a nepodložené informace do světa?
A co se týká labutě jako pochoutky, je to v současné době nepředstavitelné. Ve středověku byla labuť spíše než delikatesou znakem prestiže a moci. Konzumovali je panovníci a šlechta v Anglii, Francii a v dalších evropských zemích. Časem se změnily společenské normy a zákony a labutě se bohudík staly chráněným druhem. Labutě jsou už po staletí symbolem krásy a vznešenosti a možná právě proto někdy končily na talířích aristokracie.