Hlavní obsah
Rodina a děti

Jaký jste rodič?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
18. 8. 7:37

Vaše dítě nejméně do jednoho roku za nic nemůže. Nemůže za to, že se narodilo. Ani za to, že bylo počato.

Článek

Protože za to můžete vy, jeho rodiče. A vy máte za to na sebe být hrdí, protože jste dali život tomu úžasnému dítěti/ človíčkovi/ teď už dospělému člověku.

Dítě nemůže

za to, že máte ranní nevolnosti ani za jakékoliv jiné Vaše zdravotní potíže. Nemůže za to, že jste přibrala ani za nic dalšího, co by Vás ani nenapadlo, že si vaše dítě může myslet, že za to může. Vím, že si myslíte, že říkám blbosti. Ale kdybyste zažil/a konstelaci, při které vaše víc, než 50letá partnerka se právě vrátila do svého dětství a jak neskutečně pro ni jako dítě bylo osvobozující slyšet, že za nic nemůže, už byste viděl jinak, co je možné a co není.
A kdybyste viděl, že vaše partnerka jako dítě nemá ráda, to co v dospělosti miluje, protože „to moc pálí“, už byste víc věřil tomu, co jako lektor konstelací vidíte téměř na každém kurzu.

Když nechcete přijít na kurz,

aspoň řekněte sám/a sobě: Já jako malé dítě za nic nemůžu. Nemůžu hlavně za to…. A doplňte aspoň to, o čem víte, že vám vaši rodiče měli za zlé.
A řekněte svému malému já: Ty za nic nemůžeš. Za to mohli tví rodiče. Že oni měli dát pozor na to, aby se to nestalo a neměli tě z toho vinit. Jejich obviňování tebe byla jednoznačně jejich vina.

Druhá polovina

je ale v tom, že ani vaše dítě nemůže za nic, co udělalo nejméně do 1 roku věku. Spíše však tak do 4 let věku. Máte „koule“ na to mu říct: To byla moje vina, že jsi mi utekla. Že jsi neposlouchal. Že jsem ti dovolila, abych neměl/a čas na svého/svou partnera/ku. Že ses počůrala. Že jsem ti dala facku. Za cokoliv, za co jste se zlobil/a na své dítě?
Jestli ne, tak si to přijďte vyřešit na kurz Uzdravení viny, kde zjistíte, jak moc se vám může ulevit, když nebudete brát vinu za to, za co nemůžete a díky tomu můžete převzít vinu a zodpovědnost za to, za co můžete a díky tomu to můžete i ovlivnit. A jak se díky tomu může uzdravit celá vaše rodina a váš vztah k rodičům i k dětem.

A co je nejlepší:

Vy se můžete naučit, jak udělat, aby vaše dítě bylo vychované a pak v pubertě vás nevnímalo jako nepřítele, ale naopak k vám třeba přišlo i o radu.
Když do výchovy přestanete tahat vinu, bude okamžitě daleko účinnější a dosáhnete víc s použitím jemnějších metod. A ty silnější si necháte pro strýčka příhodu, když už žádným jiným způsobem si nebudete vědět rady. Ona láska s jasně nastavenými hranicemi je ten nejlepší výchovný prostředek. A toho jste schopen/a jen když se rozloučíte s vinou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz