Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Když s manželem se nedá mluvit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Všude mráz

24. 8. 16:44

Skutečná příčina problémů se hledá těžko. A dost často se nedá zjistit vůbec, když k hledání máte jen slova.

Článek

„S manželem se nedá mluvit. Můj názor bere vždycky jako útok na svoji osobu a naštve se.“

Chápu, že Vaše situace nemá řešení. Protože vám skutečně věřím, že jste zkusila všechno a nic nefungovalo.
A bohužel asi ani nefunguje odpověď od pana psychoterapeuta. Nevím, jestli je to proto, že pan psychoterapeut ovládá jen druh psychoterapie, který je založen na slovech nebo Vám neuměl víc pomoci takto, tj. jen slovy.

Každý konstelatér ví, že skutečná příčina se nedá vyjádřit ani uzdravit slovy.

Většinou. Je to proto, že příčina je většinou v našem raném dětství. A tam neumíme mluvit. A dokonce může být třeba i před porodem. A jak se chcete s měsíčním miminem domluvit? Tam musíte řešit věci neslovně.
A když se nevyřeší problém tam, tak přestože Váš manžel i Vy umíte perfektně mluvit, tak v okamžiku, kdy se něco stane, tak on přestane mluvit, ačkoliv s někým jiným to v tomto okamžiku umí.

A to něco může být cokoliv. Takže k tomu se dohrabat stojí strašně moc času, obzvlášť když na to chcete přijít jen slovně. Nebo se na to můžete podívat skrze konstalace a to je obvykle rychlejší.

Nevíme, jestli jste Vy nebo on tou příčinou

Pravděpodobně oba. Pravděpodobně Vy něco děláte, aniž o tom víte, co jeho „vrací“ do jeho dětství, kdy si s tím nevěděl rady. A dokud to děláte, tak čím víc se budete snažit, tím větší tlak on na sebe bude cítit.

Můžete navštívit psychoterapeuta,

který pracuje způsobem, který nemá mluvení jako ten nejdůležitější nástroj ke změně. Např. gestalt, satiterapie. Nebo můžete navštívit rodinného terapeuta, který Vám také může pomoci.
Nebo můžete navštívit někoho, kdo dělá rodinné nebo hlubinné konstelace.

Konstelace

Jejich výhoda je, že tam můžete přijít sama, i bez Vašeho muže.
Další výhoda je, že se vás konstelatér nebude skoro na nic ptát. Dokonce většina konstelatérů by vás přerušila s tím, že tyto informace nejen nepotřebuje, ale ani je nechce slyšet. V tomhle já jsem výjimečný, já vám řeknu, že jestli vy mi to potřebujete říct, tak poslouchám, ale jen jestli to potřebujete vy, já to nepotřebuji vědět.
Protože všechno důležité se dozvíme, když si postavíte konstelaci. A tam Vám úplně neznámí lidé „řeknou“ i beze slov, i slovy, všechno, co potřebujete vědět, aby se Váš problém vyřešil nebo začal řešit.
Protože jakmile nějakého neznámého člověka „postavíte“ do role sebe, on se z nějakého procenta stane Vámi a najednou bude úplně jasné, co se ve Vašem vztahu děje.
Je v úplném pořádku, že mi teď nevěříte, ale funguje to tak každý můj kurz. To ale musíte zažít, do té doby to vypadá jako pohádka. I proto říkám: Nevěřte mi. Ověřte si to.

Nejdřív varování

Asi nejspíše se stane to, že problém uvidíme u Vás. To je to nejlepší, co se může stát, protože to znamená, že celé řešení máte jen ve svých rukou.
Ale někteří lidé to nechtějí vidět a pak také nic nemohou změnit. Protože ztracený klíč musím hledat tam, kde jsem ho ztratil, ne tam, kde by se mi to líbilo ho najít.

Ve Vašem případě to ale vidím problematičtější

Když on prudí v každém případě, pravděpodobnost, že byste za to mohla jen vy, je velmi malá.
Takže nejlepší by bylo, kdybyste přišli oba. Ale podle toho, co jste napsala, tak se mi zdá, že by možná i přišel, ale zase by prudil. Což mě nevadí, já to musím zvládnout i tak, ale co je horší, možná by vás pak prudil za to, že jste ho tam nahnala.
Takže jestli vidíte, že máte ke mně důvěru, nabízím Vám tuto strategii: Řekněte mu, že chcete přijít na můj kurz a Vy chcete pracovat na tom, jak to udělat, aby se on s Vámi cítil tak dobře, aby s Vámi chtěl komunikovat.
Ale jste mu ochotna přenechat své místo, když bude chtít. Tečka. Nic víc.

Když bude se chtít dozvědět víc, dejte mu odkaz na tento můj článek. Nic víc. Nic mu víc neříkejte, nic po něm nechtějte. A prostě ráno, až pojedete na kurz, tak mu jen řekněte, že pořád má možnost tam jet místo Vás. Tečka. Ustrojte se, vyjeďte raději o hodinu dřív a počítejte, že pojedete jen Vy.
A jen kdyby řekl, že pojede on nebo kdyby on rozhodl, že on chce, abyste jeli oba, jen v tomhle případě přijeďte oba. Je jasné, že to by bylo nejlepší. Ale já se domnívám, že Váš manžel nevěří, že může cokoliv rozhodnout. A pokud mám pravdu, tak je důležité, aby měl možnost si zkusit, že může rozhodnout jakkoliv a od Vás se objeví jen uznalé „Výborně“. Bez ničeho dalšího.

Jestli mám pravdu, nevím

Jen mě to při psaní odpovědi Vám napadlo. To musí vědět Váš pan manžel. Docela by to sedělo, ale já mám velikou výhodu, že Vám mohu pomoci, i když vůbec nevím, co se bude řešit. To je princip konstelací.
Ideální konec konstelace je, že vůbec nevíte, jak se to stalo, ale najednou to funguje. Ve Vašem případě si ale myslím, že Vám na řešení nebude stačit jediný víkend. Ale měla byste být schopna vidět aspoň malou změnu k lepšímu, ale asi jen u Vás.

Pro Vašeho muže

Nevím, jestli mám pravdu. Ale kdyby ano, tak Vám chci říct, že se u mě můžete naučit, jak si „umět dupnout“ a jak se přitom nestarat o svou ženu. A až se to naučíte, tak můžete dělat to nejlepší jak pro Vás, tak pro Vaši ženu.
Protože Vaše žena se zdá, že bude vděčná za to, že rozhodnete, i kdyby to mělo být špatně. Protože pro ni je všechno lepší, než Vaše nespokojenost. A protože jsem při své cestě životem zjistil, že skutečné cíle žen a mužů nejsou v protikladu, ale právě naopak, tak můžu být současně plně na straně muže, tak i jeho ženy. To ale poznáte už při čtení mého webu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz