Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nejjistější cesta vede k jisté ztrátě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Chceme takovouto jistotu?

15. 8. 0:00

Chceme aby zmizely naše výdobytky?

Článek

Co bychom považovali za nejjistější investici? Pro většinu lidí se jedná o konzervativní strategie investic: Málo rizikový způsob investování (například peněžní trh a státní dluhopisy). Kolísání investice je malé. Avšak v dlouhém horizontu (pět a více let) zaostává oproti rizikovějším alternativám i výnos.

Takže ve finančním světě je nejjistější investice ta, která s vysokou pravděpodobností je ta nejhorší (kromě těch, které jsou podvodné nebo natolik rizikové, že zkrachují).

Nechováme se ale takto my všichni Evropané?

Proč USA a Čína rostou a EU tak málo, že za necelých 10 let se podíl EU na celosvětovém HDP snížil z 23% na 16%?
Čím to je, že takto razantně klesá význam Evropy a to bez války? Protože před 2. světovou válkou byla Evropa plná největších mocností. Zatímco teď po brexitu už představujeme jen 1/6 světa podle HDP.
Pokles je ještě významnější, když si vezmeme že počet obyvatel EU je 447,5 milionu, zatímco počet obyvatel USA je 334,8 mil.

Že by za to mohl trh v USA a sociálně orientovaný „trh“ v EU?

Podle mě ano. A tak krátkodobá jistota vede k dlouhodobé jistotě, že ztrácíme. Dokonce v uvedeném článku je věta: „Upozorňují, že v případě, že tempo růstu bude pokračovat a tyto nůžky se budou rozevírat, tak v roce 2035 bude rozdíl v bohatství průměrného Američana a průměrného Evropana stejně velký jako je v současnosti rozdíl mezi průměrným Evropanem a Indem.“

A my se už nebudeme dívat na Indy jako na chudé, ale jako na ty, co nás dohánějí a za chvilku nás i předeženou. Když tomu sami pomůžeme tím, že si sami zahubíme to, co nás živí, uděláme náš kontinent nejvíc zeleným a také nejvíc zchudlým.
Přitom řešení je snadné: Dát šanci trhu bez přívlastků, aby mohl prokázat svou účinnost stejně jako v USA. Nebo budeme mít jistotu, že se staneme pro svět stejně bezvýznamní jako v současné době je Afrika. Až na to, že Afrika bude mít v roce 2050 asi 2,5 miliardy obyvatel.

A tak zmizí naše výdobytky

Tak moc chceme jistotu, že jen vyrábíme byrokracii.
Tak moc chceme, aby naše zdravotnictví bylo zadarmo, až nejsou léky ani lékaři.
Tak moc se zabýváme potřebami nejmenších menšin, až nakonec zjistíme, že jsme jediní muži a ženy.
Tak moc bojujeme za klima, až nakonec zjistíme, že změnit 8% znečištění je nejdražší a nejméně efektivní způsob, jak pomoci naší planetě.

A tak zmizí naše výdobytky

Třeba „bezplatná zdravotní péče“ pro všechny. Protože tu nemá ani USA ani Čína.
Důraz na ekologii, protože nadměrným důrazem na ekologii se stavíme do pozice prohrávajícího. A jen výjimečně vítězi se učí od poražených.
Chceme to všechno prohrát, protože jsme se rozhodli pro domnělou jistotu?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz