Hlavní obsah
Seberozvoj

Nenávistí se propojíte s tím, kdo vám ublížil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Kdyby byla nenávist oheň, chtěli byste ji?

21. 8. 16:18

Nejsilnější emoce slouží k nejsilnějšímu propojení lidí mezi sebou.

Článek

Takže když někomu slíbíte lásku až za hrob, smlouváte si, že k němu chcete patřit i v dalším životě.

A totéž, ale ještě daleko silněji, děláte, když někoho k smrti nenávidíte.

Ale ani nemusíte věřit na minulé životy, aby vám došlo, že nenávistí se s tím daným člověkem propojujete už teď.

Příklad?

Znáte ve svém okolí někoho, kdo nenávidí? Jestli ano, máte radost, když se ním máte potkat? Nebo se po setkání s ním cítíte jako „vyždímanej hadr“? A to k vám necítí svou nenávist, vy cítíte „jen“ následky jeho nenávisti k někomu jinému.

Pokud to druhé, už víte, že nenávist ubližuje i lidem, kteří by měli „nenávistníka“ rádi, kdyby nebyl plný nenávisti. Ale co je ještě horší: On je pořád v tom momentě, kdy se mu stalo to příkoří. Zatímco vy žijete tuto sekundu a poté další sekundu a pak zase další, on je pořád uvězněný v sekundě, kdy mu ten druhý „nenávratně“ ublížil.

Když někoho milujete, jste s ním tuto sekundu a pak další a pak další. A když nejste s ním a nejste na něm závislý, tak jste tuto sekundu bez něj a pak další a pak další. Až se nakonec vrátíte z práce a jste tuto sekundu s ním a další zase. Zatímco nenávist Vás udržuje pořád v sekundě, kdy jste začal nenávidět.

A tam jste navždy spojen s tím, koho nenávidíte.

Proto „nenávistníci“ pořád dokolečka povídají o svém utrpení. Protože tam a tehdy pořád žijí. A proto nevidí cestu ven, protože v této jedné sekundě neexistuje řešení. A je jedno, že z hlediska druhých lidí už uplynul celý život.

Oni mezitím vychovali své děti, prožili celý život, takže nikoho ani nenapadne si pomyslet, že přitom neopustili svou sekundu, kdy jim bylo ublíženo.

Řešení neznám

Protože když je nenávist spojena s tím, že se nesmí ubližovat, tak spadne mříž, ze které není úniku. Protože když se nesmí ubližovat, tak se nesmí udělat nic pro svou ochranu. A když se nesmí udělat nic pro svou ochranu, tak jediné, co se smí, je dlít v té jedné sekundě. A v této jediné vteřině není řešení.

Ale když danému člověku řeknete, že svou nenávistí ubližuje i Vám, který byste ho rád miloval, tak se na Vás zlobí, jak jste něco takového mohl říct, protože on přece nikomu neubližuje.

Možná mu můžete říct, že ho máte rád/a

Ale i přesto by bylo nejlepší řešení pro vás, abyste si ho vymazal ze svého života a věnoval svůj čas někomu jinému. Ale to funguje jen vědomě. Na nevědomé úrovni jste s ním spojen, dokud si nevyřešíte důvod, proč jste spojen.

A pro ostatní

Buďte nevýslovně šťastní, že nikoho takového neznáte. A myslete na to, že vy rozhodujete, jestli budete s někým spojení láskou nebo nenávistí nebo s ním nebudete spojení.
Skutečná láska osvobozuje a dává křídla. Nenávist svazuje. Jestli k někomu cítíte nenávist nebo jen vztek, stojí za to?

Můžete získat zpátky, co vám vzal?

Tak udělejte všechno pro to, aby byla nastolena spravedlnost.

A jestli to nejde?

Tak máte dvě možnosti: Být stále propojen/a s tím, kdo vám ublížil, nebo mu dát dobrovolně to, co už nemůžete dostat zpátky. A když to uděláte dobře, pocítíte smíření a radost. A pak budete volní. Už se nebudete muset znovu setkat s tím „parchantem“ a bude vám dobře nebo aspoň lépe. Naopak každým krokem k nenávisti jdete blíž k nenávisti, ze které už není úniku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz