Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Poslední generace - návod na řešení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Co když nás čeká tohle? A co když se toho bojí jen náš strach?

31. 7. 18:26

Ekologové proti ekologii. A co s tím? Jak je přimět k pochopení, že svým přístupem dělají vše pro to, abychom my všichni dopadli co nejhůř?

Článek

Poslední generace

Oni o sobě píšou: Jsme poslední generace před body zvratu.
Většina je vidí, jako ty, co blokují dopravu, aby pak byla blokována trvale rychlostí 30km/h.

Já a Poslední generace

Pro začátek řeknu, že auto moc nepoužívám. V mém okresním městě raději jezdím na kole. Protože naše město je vynikající v umění udržovat auta v co největších kolonách. Takže vidím, že když se preferuje jedna skupina obyvatel (aby tam byl klid), na celý zbytek města připadne víc emisí, než kdyby město pořád nestálo. A docela si myslím, že i tato jedna skupina obyvatel na to nakonec doplatí.
Ale i kdyby se naším městem dalo projíždět jako nůž máslem, stejně bych radši jezdil na kole.
Odpady třídím, letadlem jsem letěl čtyřikrát, dlouhou cestu na dovolenou chci jet radši vlakem
, než autem. Dokonce jsem přemýšlel, že bych mamku odvezl na invalidním vozíku do nemocnice na vyšetření (je to kousek), ale nechtěla, a tak jsme museli jet autem.

Ale kdybych narazil na Poslední generaci, zuřil bych. Protože když jedu autem, tak spěchám. Pravděpodobně by na mě čekalo dvacet lidí a já bych musel jet rychlostí 4 km/h kvůli tomu, že někdo bojuje za ekologii a ani si neumí spočítat, že rychlost 30 km/h je neekologická. Protože při této rychlosti je daleko víc emisí, než při 50 a hlavně než při 60. A co teprve při rychlosti 4km/h.

Ekologové proti ekologii

Ale i elektromobily jsou až při nájezdu přes 100 000 km ekologické. A pokud tento nájezd udělám za 8 let (což je můj případ) a pak bych musel vyměnit baterku za novou, tak bude můj elektromobil vždy méně ekologický, než auto na benzín. Nemluvě o tom, že já mám auto na LPG, takže se obávám, že pro mě je ekologičnost elektroauta nedosažitelná (do okamžiku, kdy bude fungovat jaderná fúze).

Strach nefunguje

Důvod toho, proč Poslední generace nedosáhne svých cílů je strach. A protože dotyční neví, jak funguje lidská psychika, tak se obávám, že dosáhnou pravého opaku. I já cítím, že kdybych se dostal do kolony způsobené Poslední generací, tak bych najust udělal něco antiekologického. Asi bych to nakonec neudělal, protože proč si ubližovat ještě víc? Ale úplně jistý si nejsem.
A co teprve člověk, který na ekologii kašle?

Takovéto akce povedou k opačnému výsledku

Protože naše psychika je tak nastavená. A to zase povede k ještě většímu nasazení Poslední generace a to zase povede k ještě větší nedůvěře těch, které Poslední generace bude štvát.

Co s tím?

Upřímně řečeno, nevím. Jednoho člena Poslední generace mám v rodině a tudíž vím, že jakákoliv rozumná domluva není. Ale přesto znám řešení: Když jsem mu nabídl po dvou hodinách zbytečné diskuse o faktech, že bychom se mohli podívat na to, proč se vlastně hádáme, kupodivu to přijal. A po pěti minutách mu tekly slzy z obličeje a po půl hodině mi děkoval, protože ho to osvobodilo. Ale jeho přesvědčení to nezměnilo. K tomu by byla potřeba delší terapie a osvobodit ho od mnoha dalších jeho strachů.
A to vše jen proto, že ví, že to, co dělám, není proti němu. Ví, že jsem ho v těžkých dobách podržel.

Jak přimět je, aby počítali?

Podle mého názoru není šance. Protože oni jsou tak hluboko v traumatech, že na jakoukoliv racionální diskusi mají opačný názor.
Takže zbýváme my. My si musíme vyřešit, co nás trápí. Ale proč by to čtenáři měli udělat? Když každý vidí chybu v těch druhých?
Takže zbývá malé množství lidí, kteří už ví, že chyba není nikdy jen v druhých. Že něco je i ve mně, co způsobuje, že ta druhá strana se chová tak strašně iracionálně.

Stát by měl zasáhnout

Protože on zasáhne v každém případě. Ale spíš zasáhne, až někdo umře. A já jen budu doufat, aby u toho nebyl můj příbuzný. Ale někdo u toho bude určitě. Jedna oběť umře a druhá oběť půjde kvůli tomu za mříže.
Takže já bych byl radši, kdyby stát našel sílu zasáhnout a nemusel nikdo umřít. Bohužel někdo za mříže musí jít. Pokud se nestane zázrak a vše se urovná.

Co se dá udělat prakticky?

Když jste z Prahy a dnes jste nezažil kolonu díky Poslední generaci, co kdybyste 1/100 času, který jste ušetřil, věnoval něčemu dobrému pro sebe nebo pro ekologii. A kdybyste jim to napsal, co jste udělal, protože jste se s nimi nesetkal. Třeba by se jejich hrůza, že skutečně budou poslední generace trošku začala zmenšovat.

A třeba by začali přemýšlet nad tím, jestli chtějí druhým brát čas. Protože je ještě druhá možnost, že spolu s nimi začneme zachraňovat planetu.

Protože když se zamyslíme, proč svůj čas nevěnují sobě, zjistíme, že oni ho věnují sobě, jen způsobem, který nás ostatní štve.

A co udělají oni?

Obávám se, že nic. Protože oni mají pocit, že dělají všechno. V tom horším případě zase vymyslí něco, čím nás budou štvát ještě víc.

Pokračování na https://medium.seznam.cz/clanek/martin-daniel-mhd-v-praze-zadarmo-vyhody-a-nevyhody-15444

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz