Hlavní obsah
Seberozvoj

Příčina smrti: Vina

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
21. 8. 13:14

Příběh z mé praxe ukazuje, jak velmi snadno lze umřít na vinu, kterou přece nemám. Možná může pomoci někomu dalšímu, kdo nechce umřít předčasně.

Článek

Musím se omluvit svým čtenářům za to, že mně klient/ka dal/a souhlas ke zveřejnění jen za podmínky, že zamlžím jeho/její totožnost. Takže pohlaví klientky a syna sestry může a nemusí být změněno.

Jedna z mých kurzistek se stará o svou matku. Je už stará, začíná blbnout. Někdy je to s ní k nevydržení. Dalo by se říct, že je to běžný projev stáří. Ale v tomto případě to není projev stáří, taková je pořád. Jen se to teď ještě víc projevuje, než dřív. Stará se o babičku svých dětí, i když tím sama trpí, protože tito lidé si nejvíc stěžují na ty, kteří je mají nejvíc rádi.

Jak fungují konstelace

Můžete si představit, že máte možnost „si postavit“ do konstelace jakoukoliv osobu. Vašeho otce, vašeho pradědu, který umřel před tím, než jste se narodil a přesto vám tato konstelace pomůže. Pamatuji se, že mě moje žena poprosila, abych se postavil za „kluka, který dělá problém v děcáku“ a já přestože jsem o něm nevěděl ani ň, tak jsem hned měl pocit, že kouřím.

To byl přesně ten důvod, proč žena na konstelace nedá dopustit, protože ten kluk, na kterého myslela, je největší kuřák v celém děcáku. Já si tehdy připadal mimo, protože jsem si myslel, že v děcáku je kouření zakázáno. A stejně tak si můžeme postavit cokoliv, co existuje. Takže se dá postavit i příčina.

Paní mi zavolala, že ji babička úplně rozstřelila

A že potřebuje pomoct. Takže jsme udělali konstelaci, kde byla jen jediná osoba: „Ty jsi to, co způsobilo, že klientka není schopna s babičkou mluvit.“ Protože to nebylo na kurzu, měl jsem jedinou představitelku, totiž moji ženu. A zjistili jsme, že to není pocit klientky, ale její zemřelé sestry. Přestože moje žena konstelace dělá každodenně už poslední 3 roky a občas dalších nejméně 7 let, popisuje, že takovou tíhu snad ještě nezažila. Není schopna cítit nic jiného, než ohromnou tíhu v nohách a nemůže ani pomyslet na to, že by zemřelé sestře řekla, že může jít do světla. I když se snaží, nejde to.

Prostě nic z toho, co normálně zabírá, nefunguje. Ani já se jí nemohu dotknout, abych jí dal vědomí toho, že ji máme rádi. Je úplně sama, ani svého syna nevnímá, ani sestru, je prostě úplně sama a jenom vnímá své ultra těžké nohy.

Když má jakýkoliv člověk v konstelacích těžké nohy, bolest u srdce, tlak v játrech, bolest hlavy a nic nefunguje, je to příznak toho, že je v něm někdo další. Ale moje žena nebyla schopná z té mrtvé ani vystoupit. Neměla sílu, aby se vzepřela jejímu osudu. Tak jsem udělal, co dělám málokdy. Sám jsem si stoupl „do toho, co jí dělalo těžké nohy“.

A cítil jsem se, jako bych byl někdo mrtvý,

ale nebyl jsem si tím úplně jistý, protože mě to nepokládalo na zem.
A v tom moje žena mi řekla:

Ty vypadáš jako oběšený

a najednou z té sestry, která to vše sledovala po telefonu vypadlo: Není to její manžel? Ten se oběsil. A mojí ženou projela „husí kůže“ po celém těle. Což je známka, že to je pravda. A najednou dávalo smysl i to, že mě to nepokládalo na zem, protože jsem ještě pořád „visel za lano“.

Teď si představte tu hrůzu a tíhu, když spácháte

sebevraždu, abyste už měl od všeho pokoj a vy místo toho „uvíznete“ v okamžiku smrti na dlouhé roky nebo třeba i tisíciletí. Proto lidé, kteří tohle zažijí v konstelaci už ví, že „jsou odsouzeni k životu“. A když víte, že i po smrti něco bude, hodně pracujete na tom, abyste nikdy nebyl v situaci, kdy jediné řešení vidíte v sebevraždě a naopak se snažíte, aby Váš život měl smysl i pro druhé, ne jen pro Vás.

Najednou bylo vše úplně jasné

Včetně toho, proč musela zemřít sestra klientky. I když nechtěla cítit svou vinu, o to víc ji cítila. A těžké nohy ji stahovaly do smrti, která následovala do 7 let po smrti svého manžela. Který ji obviňoval ze své smrti, i když měl jednoduchou cestu, jak by nemusel zemřít. Ono stačilo se rozvést. Ale protože její manžel i jeho žena byly zvyklí žít „dobře“, tak nakonec museli oba zemřít hodně špatně. Manžel se pokusil o převzetí firmy, kde byl jedním z majitelů, aby měl na postavení druhého baráku pro sebe, protože jeho manželka se odmítala přestěhovat do bytu na sídlišti.

Takže to skončilo vyhazovem manžela z firmy, která se ubránila „nepřátelskému převzetí“ a na celém okrese zaměstnání v jeho oboru pro něho naráz „nebylo“. A on upadl do deprese. Na což samozřejmě bral antidepresiva a měl všechnu péči, která byla možná, ale protože byl jednoznačně proti jakékoliv alternativě, tak bohužel patřil mezi ty, kteří spáchají sebevraždu i přes veškerou klasickou léčbu.

Bohužel sebevraždu spáchal v době, kdy jeho deprese se zdála být už lepší, našel si i práci, ale jeho práce mu připadala podřadná a nikdy nebyl zvyklý své problémy řešit s kýmkoliv, ať už by se jednalo o psychoterapeuta, alternativní pomoc nebo byť i jen kamaráda.

Jeho žena dostala celý dům jen pro sebe.

Ale štěstí jí to nepřineslo. Dostala hodně agresivní druh rakoviny a do 7 let od jeho smrti zemřela také. Její sestra jí upozorňovala na to, že tam je možná pocit viny za smrt jejího manžela, ale to nechtěla slyšet. Bylo to o to zajímavější, že hledala řešení všude, dostávala prvotřídní péči lékařů na vyhlášené klinice, mezitím navštěvovala léčitele, kartářky, užívala různé i velice drahé věci na vyléčení, ale skutečný problém nechtěla řešit, protože věřila, že žádný pocit viny nemá.

Když neřešíte skutečný problém, řešit tisíce nepodstatných záležitostí nepomůže

Proto nemohla pomoct klasická ani alternativní medicína. A její rakovina byla velice agresivní, takže klasická léčba jí nepomohla ani na krátkodobé vyléčení. Protože o tom se většina lidí bez rakoviny nedozví, že vyléčení rakoviny podle klasické medicíny znamená, že po 5 letech od diagnózy ještě člověk žije. Kdyby bylo kritérium 10 let, vyléčených by bylo méně.

Přesto je klasická medicína nenahraditelná a každý

nemocný s rakovinou by měl podstoupit vše, co mu onkolog doporučí. Protože zatím žádná alternativní léčba nemá ani náhodou tak velkou účinnost jako onkologie.
Ale kdybych já onemocněl s rakovinou, věnoval bych kromě onkologické léčby celý zbytek života tomu, abych si uzdravil všechny možné psychosomatické příčiny nemoci, i kdyby mě to mělo přinést jen pár měsíců navíc. Chtěl bych jít tak moc do hloubky, aby rakovina „zázračně“ zmizela.

Ale na představitelce zemřelé sestry jsem viděl, že ona toho nebyla schopná. Ta tíha té rakoviny byla tak těžká, že nebyla schopná uvidět, že za její smrt mohla i její vina, kterou se nevýslovně bála přijmout.

Uzdravení viny je ale docela snadné

Její manžel ji neproklel. On ji měl v podstatě rád a nechtěl, aby zemřela. Stačilo se mu uklonit a omluvit a vše bylo vyřešeno. Kdyby to bývala udělala za svého života, asi by nestačilo 5 minut jako stačilo po její smrti, ale určitě podle mých zkušeností by jí do tří hodin odpustil. Takže možná ztratila svůj život, protože se nechtěla 3 hodiny omlouvat.
Ale myslím si, že tam bylo víc důvodů, proč si přivodila tak agresivní rakovinu. A nemohu si být jistý, jestli bych jí pomohl, obzvlášť když tehdy jsem neznal to, co vím teď.
Teď už díky své mrtvičce umím víc. Postavil bych konstelaci na to, „co v ní nechce žít“. Tady naopak si myslím, by bylo potřeba aspoň 10 a možná 100 konstelací. Ale každá z nich by dala této ženě třeba další měsíc života. A kdyby takto pokračovala až do úplného vyléčení, mohla by žít až doteď.

Když máte rakovinu, musíte totálně změnit svůj život

Bez toho to nemá smysl a pak raději běžte jen na onkologii. Protože když už se Vám děje něco tak šíleně ohrožujícího, nestačí Vám 1 konstelace k totální změně.
A problém je, že Vaše změna bude emočně bolestivá. Protože kdyby Vaše rakovina potřebovala k vyléčení něco menšího, nevznikla by rakovina a Vy byste měl/a problémy s nějakou „menší“ a pomaleji k smrti vedoucí diagnózou.

A bohužel jeden člověk musí uzdravit svou povýšenost, zatímco jiný třeba se musí naučit „nebýt tak hodný“, zatímco třetí se musí omlouvat za to, co udělal, třeba i v minulém životě. Každý člověk má jedinečný důvod své rakoviny a tudíž nějaká obecná alternativní léčba téměř s jistotou nebude fungovat.

Proto není onkologie alternativní léčba, ale klasická, protože její metoda „zabijeme všechny rychle se množící buňky“ (omlouvám se onkologům za zjednodušení) funguje lépe, než cokoliv jiného, co zatím máme. A navíc dnes už i onkologie začíná mít terapie, které jsou méně smrtící pro celé tělo a přitom více smrtící pro nádor.

Uzdravte si vinu dřív, než na ni umřete. s rakovinou změnit svůj život, může trvat. Takže je veliká pravděpodobnost, že „hlubinný psychosomatik“ ho nenajde s Vaší pomocí dřív, než Vy umřete. Proto je důležité, abyste neodmítal klasickou onkologii. Protože každý týden navíc se počítá..

A jak paní klientka?

Poté, co odešli do světla jak sestra, tak její manžel, klientce se ulevilo a může zase normálně pečovat o svou babičku. Nemusí nést nenávist své sestry k babiččině nepořádku. A je tam i malá změna přístupu babičky k ní.

Afty

Když mi volala, cítila v puse afty. S tím, jak se psychicky „zhroutila“, jí vylezly afty. Když jsem se pak o 6 hodin později jí ptal na její stav, na afty si ani nevzpomněla. Když jsem se na ně zeptal, s údivem řekla, že mezitím zmizely. Přičemž nikdy předtím se jí nestalo, že by afty „samy od sebe“ tak rychle zmizely, když se objevily. I z hlediska klasické medicíny je něco takového nesmysl. Přesto se to stalo a tak se kromě veliké úlevy psychické stal i tento malý zázrak. Bohužel to ani nezdokumentovala, protože ani mě nenapadlo, že by naše práce mohla mít takový výsledek i na afty.

Uzdravte si vinu dřív, než na ni umřete

Uleví se vám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz