Hlavní obsah
Víra a náboženství

Strach ze závislosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
12. 9. 13:11

Čím v méně věcí věříte, tím jste objektivnější.

Článek

Strach ze závislosti na terapii

Dostal jsem tento mail, který mě potěšil a nepotěšil. Potěšil, protože ukazuje, jak můj kurz pomohl a jak pomáhá dosud. A nepotěšil, protože přesně tato dvojice to nejpodstatnější nepochopila. A potěšil podruhé, protože můj kurz pomohl a pomáhá dál, i přesto, že to nejpodstatnější nebylo předáno.
„Ak dovolíš, tuším, že za Tvojím príbehom a určite veeeelmi draho zaplatenou (ani tu nejde o peniaze) skušenostou je objav (vdaka Bohu zaň), že ak sa dobrovolne „zahráme“ na zdroj, sami sa odsúdime na jednostranné dávanie bez nastavenia na prijímanie…, co nie je dlhodobo udržatelný tok a skor, ci neskor dojde k vyčerpaniu. Nevyčerpatelný je „len“ Jediný a Pravý Zdroj, na ktorom máme byt zavislý…..
Uprímne: presne peniaze a hroziaca „závislost“ na Tebe nás od Teba oddelila… hoc liečebnými zážitkami s Tebou žijeme cca 9 rokov.

Já nejsem zdroj a nikdy jsem nebyl ani jsem nechtěl být

Já jsem jen „učitel života“, jak se někdy neskromně nazývám. A zdá se, že tady došlo k velikému nedorozumění. Já si nikdy nehrál na zdroj ani jsem nechtěl nikoho jiného odrazovat od Zdroje. Ale je pravdou, že často zjišťuji, že mnoho lidí si našlo skutečný zdroj tam, kde není. A před tím dané lidi varuji, protože když zdroj najdete v lidském společenstvu, které skutečným zdrojem není, tak ubližujete sobě (protože nemůžu najít skutečný zdroj, když už si myslím, že ho mám, ale nemám ten pravý) a potenciálně i druhým (když dané společenství lidí bude cítit, že má právo i za mě rozhodovat o druhých). Přičemž to se nevylučuje s tím, že v daném společenství bude asi více lidí spojených se skutečným zdrojem, než v běžné populaci.
A těší mě, že si tato dvojice myslela, že já jsem ten skutečný zdroj. Jinými slovy mě přecenili a dali mě skoro na roveň s něčím, co je vysoko nad jakýmkoliv člověkem nebo i celým lidstvem. A co mě těší potřetí: Tato dvojice si mě (jakožto někoho, kdo je asi spojen s více pravým zdrojem) popletla s pravým zdrojem. A tato skutečnost v nich vyvolala strach, že by nepravý zdroj mohl být odhalen. Ale pravý zdroj nezávidí ani se nebojí.
Skutečný zdroj ví, že peníze jsou jen jiným způsobem, jak říct Děkuji. Proto nemá problém, když si za kurz beru rozumné peníze, čímž mimochodem přesně splňuji to, co po mě dvojice chce, tedy abych také přijímal. A právě tím ukazuji, že si nehraju na zdroj, protože ten jediný může jen dávat. A na rozdíl od lidí mu stačí říci „jen“ Děkuji. Zatímco lidé potřebují i jíst.
Nevím, zda tato dvojice našla skutečný zdroj nebo ne. Ale trochu mi to připomíná jeden vtip.

Pan farář

je uprostřed povodně. Voda stoupá a pan farář je ve výší varhan. Přijedou k němu policisté na vodním člunu a říkají mu: „Pane faráři, pojďte s námi, vždyť se utopíte.“ A on jim odpoví: „Ne. Mě zachrání Bůh.“
Voda stoupá a farář je na střeše kostela. Přijedou hasiči a říkají mu: „Pane faráři, pojďte s námi nebo se utopíte.“ A on jim odpoví: „Ne. Mě zachrání Bůh.
Voda stoupne ještě víc. Pan farář je na věžičce kostela. Přijetí k němu vrtulník a záchranáři na něj volají amplionem: „Chytněte se lana a my vás zachráníme.“ A farář jim říká: “ Já věřím v Boha a on mě určitě zachrání.
Vrtulník odletí, farář se utopí. A nasupeně přijde do Nebe a hned spustí: „Pane Bože, proč jsi mě nezachránil? Já ti tak moc věřil.“
A Bůh se na něj smutně podívá a řekne mu: „A kdo myslíš, že k tobě zavolal ty policisty, hasiče a ten vrtulník?

Skutečný Bůh by nikdy nikomu neříkal, že jediná cesta je skrze něj

Protože skutečný Bůh (jestli existuje), tak v sobě obsahuje všechno a tudíž je zbytečné za něho bojovat.
A jestli obsahuje jen půlku všeho, kde máme jistotu, že právě Bůh je ta pozitivní půlka? Protože co je pozitivní někdy (třeba nůž na krájení chleba) je jindy negativní (když nůž použiju k vraždě). Ale co když použiju nůž k vraždě toho, kdo se právě chystá zavraždit mou rodinu? A co když někdo jiný použije další nůž, protože já chci zavraždit jeho otce, když on se chystá vyvraždit mou rodinu? Omlouvám se, ale já nevěřím na Boha, který je jen půlkou všeho.

To je daleko lepší věřit na to, že Bůh neexistuje. A navíc je to logický předpoklad pro toho, kdo věří jen v to, na co se dá sáhnout.
A jestli Bůh neexistuje, tak už vůbec ztrácí smysl vše, co církev říká, kromě toho, co je pravda bez ohledu na to, jestli to říká církev jedna, druhá, třetí nebo všechny. A zatímco nevíme, zda Bůh je nebo není, tak můžeme s jistotou říct, že církev dělala chyby a tak nelze vyloučit, že právě teď je dělá taky. Ale zatímco lidé mají právo dělat chyby, tak jestli chce církev říkat, že ona je spojena s Bohem a je neomylná, tak jediná chyba v historii vylučuje její neomylnost. Tudíž zbývá jen lidské společenství, které je vždy omylné.

A bohužel je více, než pravdivý i druhý vtip: Chudý pocestný je smutný, protože ho nepustili do kostela s tím, že vandráky tam nechtějí. Tak teskní na louce, že přišel o možnost se vyzpovídat. A volá nahoru: „Jaká je to nespravedlnost, že nesmím do kostela?“ A zjeví se Ježíš, přisedne si k němu a řekne: „A ty si myslíš, že mě tam pustí?

Chcete najít skutečný Zdroj?

Můžete. Nevěříte na Zdroj? Nevadí. Když se vydáte na cestu, tak postupně získáte lepší život, lepší vztahy, lepšího sebe a přitom nemusíte na nic věřit. Naopak. Čím v méně věcí věříte, tím jste objektivnější a tím snadněji si ověříte, zda je pravda to, co říkám. A protože já pravdu nemám, tak mám tu obrovskou příležitost ji hledat. A budeme ji hledat spolu tak, abych se ještě víc přiblížil k pravdě a Vy se mohl přiblížit ke zdraví.
A fígl je v tom, že když se budete uzdravovat ze svých nemocných vztahů, nemocných emocí, tak automaticky budete dostávat zdravější vztahy, zdravé emoce a časem uvidíte i Zdroj. Ale jsem si zcela jistý, že Zdroj se na Vás i na všechny kolem Vás (včetně Vašich nepřátel) bude dívat s láskou. A pak Vás naučí, jak milovat Vaše nepřátele krok za krokem, takže pochopíte, že nic jiného neexistuje, když chcete být plně zdravý, ne jen dočasně fyzicky zdravý.

Kdo má pravdu,

musí na ní trvat, i když realita říká, že se mýlí. Proto je nebezpečný každý člověk, kterému je pravda „sdělena“ nebo má na ni nárok z jakéhokoliv důvodu.
Já naopak, když vím, že něco je pravda, tak už mám nejméně desítky případů, kde jsem se přesvědčil, že tato „pravda“ pro tyto lidi platila. A počítám s tím, že právě vy můžete být ten, pro koho tato „pravda“ neplatí a protože já chci pomoct každému člověku, tak chci najít, co pro Vás bude pravda a rozšířit své vědění.

Máme být na někom závislí?

Podle mě ne. Ale musíme umět rozeznat různé druhy závislosti:
Závislí jsme na vzduchu a na kyslíku v něm obsaženém. Už tuto závislost mnozí lidé změnili, takže zatímco normální člověk vydrží bez kyslíku 5 minut (udává se jako maximální doba), tak jsou lidé, kteří jsou schopni bez něj vydržet až celých 8 minut. A pak umřou, když se nenadechnou.
Naproti tomu existuje závislost třeba na alkoholu, která není nutná a je naopak škodlivá.

Kdybych se já bál závislosti na konstelacích,

byl bych neschopen života a dost možná bych už spáchal sebevraždu. Ale protože pro mě byl život důležitější, než (vymyšlená) závislost na něčem, co mě mohlo pomoci, během necelých 4 let jsem úplně vyléčil svou depresi po mrtvičce a skoro úplně uzdravil i svou mrtvičku.
A je mi moc líto, že jsem nebyl více „závislý“ na konstelacích a nedělal je tak hodně, že by se mi mrtvička vyhnula. Ale já jsem tehdy neviděl důvod, proč bych si měl vlastní konstelaci stavět častěji než 1× za měsíc nebo za čtvrtletí.
Já jsem byl hodně nemocný už od dětství, takže co platí pro mě v 50 letech, tak možná pro Vás bude platit až v 70 letech.
Ale každý se někdy dostaneme do stavu, kdy by se nám hodně hodilo umět konstelace. A je jen na Vás, jestli je budete umět, až se dostanete do stavu, kdy byste je potřebovali nebo budete odkázáni „jen“ na pomoc klasické medicíny.

Podle mě je dobré, když je můj život v ohrožení, být přivázán k dvěma lanům, než jen k jednomu. Dobrá zpráva je, že účinnost klasické medicíny bude jen a jen stoupat. Ale kolik Vašich lékařů se zabývá tím, že můžete zvýšit svou nezdolnost? Kolik se jich zabývá psychosomatikou? Kolik jich ví, jak je důležitá kvalita Vašich vztahů pro kvalitu Vašeho života a jak je prakticky zlepšit?

Jak prakticky zvyšovat svou nezdolnost?

Dříve bych nejvíc pozornosti věnoval tomu, že tato dvojice nemohla kvůli svému strachu ze závislosti na mě dostat daleko víc. Ale teď už vím, že to nejdůležitější je ve větě „liečebnými zážitkami s Tebou žijeme cca 9 rokov.“
Takže děkuju za to a moc si vážím toho, že jsem Vám mohl být tak prospěšný. A doufám, že Vy máte ten skutečný Zdroj, který Vám vše řekne. Já musím vzít zavděk lidským vynálezem, který mě snad někdy v budoucnu odpoví na všechny mé otázky, které mi klade mé tělo tím, že se ptá skrze mé nemoci a nemocné emoce.

A Vy jednoho dne pochopíte, zda Váš zdroj je pravý nebo kousek vedle. Škoda, že jste neřekli přímo a hned, co se Vám stalo. Mohli jste se hned podívat na to, jestli Vás Váš zdroj pravdivě přede mnou chrání nebo jestli používá Váš strach, abyste zůstali v jeho područí. Skutečný zdroj se konfrontace nebojí. Protože vás má rád, ať jste s ním, kousek vedle nebo úplně mimo něj. Protože skutečný zdroj je všude a kdykoliv se na něj můžeme napojit a kdykoliv zase odpojit. Protože skutečný zdroj nám dává svobodu.
Falešný zdroj po nás chce, abychom se mu ukláněli a ctili ho, i když si to nezaslouží. A když je falešný zdroj blízko ke skutečnému zdroji, tak má mnoho možností jak nám pomoci. Ale vždy to bude za nějakou cenu. Já radši věřím na zdroj, který má rád všechny. I ty, co věří falešným zdrojům. Protože ví, že čas vše napraví a nakonec ho každý uvidí. Proto nemusí bojovat. A dívá se s lítostí na mě, jak se Vás snažím upozornit na to, že možná vidíte nepravý zdroj. A já mu říkám: Kdyby jen jediný člověk pochopil, tak mé psaní mělo smysl. A on se na mě láskyplně dívá a říká: Ještě hodně se musíš učit, abys mohl být jako já.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz