Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ukrajinec znásilnil Češku. Všichni do boje?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Co kdybychom věřili policii a soudům.

13. 8. 18:32

Kolektivní vina by nás předhodila naším vnitřním „démonům“. Prosím nedělejme to.

Článek

Nejdřív je nutno říct, že pachatel je ve vězení a určitě dostane trest za svůj čin.
Samozřejmě je mi líto té dívky i jejích rodičů. Ale naštěstí nedošlo k tomu nejhoršímu. Dívka přežila a snad časem bude schopná normálního života. Pachatel půjde do vězení a bude mít mraky času přemýšlet, proč to udělal.

Proč není dobrá kolektivní vina

Představte si, že jste se narodili o nějakých 1500 km dál. A najednou na Vaše město začaly padat bomby. A Vy jste musel utéct, abyste si zachránil život. Nebo jste se jen bál, a proto jste utekl do města Plzeň.
Tady je ale důležité, že mladík není válečný uprchlík. Žil tady už asi před válkou, jeho otec pravděpodobně pomáhal jako mnozí další Ukrajinci na stavbách či podobně. A my jsme byli rádi, protože bez Ukrajinců by naše stavebnictví na tom bylo hůř. Ale přišla válka a my se bojíme.
A najednou kvůli jednomu 18letému Ukrajinci se na všechny Ukrajince i na Vás začne pořádat hon. Jak byste se cítil, kdyby na Vás padla kolektivní vina?

Mezi Ukrajinci jsou lidé dobří i zlí

Až my Češi budeme mít jistotu, že my jsme ti svatí, pak máme morální právo chtít, aby Ukrajinci byli taky takoví. Ale i kdyby to tak bylo, tak tím, že bychom uplatňovali kolektivní vinu, už jen tím bychom ukázali, že svatí nejsme. A jestli jediný Čech není svatý, kde bereme jistotu, že máme právo někoho druhého odsuzovat jen pro jeho národnost?

Když druhému spíláme, ukazujeme sami na sebe

Stejně jako když Němci chtěli zabít Židy, ve skutečnosti tím ukazovali, že se Židů báli. Když nechtěli vidět, co se s Židy děje, zavírali oči před tím, že příště na řadě budou možná sami? Skutečně chceme skončit jako Němci v roce 1945? Jen proto, že se jednomu vůdci zdál sen o nadřazené rase?
Vím, že nám to asi nehrozí. Ale když vidím na facebooku šílené komentáře, ptám se vás: Skutečně nemáte ani kousek empatie pro 99 % Ukrajinců? Kteří nepáchají zločiny, kteří musí vyžít s tím, co jim dáme a nebo si na to vydělají? Skutečně tak nemáte rádi SEBE, že chcete této situace využít k tomu, abyste kolotoč násilí ještě víc rozběhli?

Proč sebe?

Protože každé zlo se nakonec vrátí k tomu, kdo ho vyslal. Někteří lidí udrží to zlo daleko od sebe (Stalin), jiní to nedokážou (Hitler).
Až bude dotyčný mladík osvobozen, pak je načase pořádat protesty. Ale Vy si myslíte, že s takovouto bouřlivou reakcí je možné, aby pachatel nedostal trest?

Ukrajinci jako národ si zaslouží respekt

Protože za celou dobu to je první případ. Na to kolik je tady Ukrajinců a kolik z nich je v nejvíc nebezpečném věku, navíc jsou daleko od svých, od svého prostředí, je obdivuhodné, že se takovýto případ stal až teď. Jak si vůbec dovoluji tohle říct?

Počet stíhaných osob za znásilnění za rok 2021 je 393 dospělých mužů

Když vezmeme počet obyvatel ČR a tímto číslo vydělíme a výsledek vydělíme 1,5 (počet let, který Ukrajinští uprchlíci u nás žijí), dostaneme cca 17.000 (10.000.000 / 393 /1,5 = 16963,5).
To by byl počet Ukrajinců, který by tady v ČR měl žít, abychom zjistili, že jsou stejní jako my Češi, co se týče znásilňování.

V České republice je aktuálně 325 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Od začátku války na Ukrajině do 1. dubna 2023 vydalo Ministerstvo vnitra celkem 504 107 dočasných ochran.
Z těchto osob je v produktivním věku 68 %, z nich tvoří 65 % ženy a 35 % muži. Mezi držiteli dočasné ochrany je aktuálně 28 % dětí a 4 % seniorů. 

Takže když budeme počítat s horší variantou pro Ukrajince, tedy že jich tady celou dobu bylo jen 350 tisíc. Od toho odečteme ženy 227.000 a děti a seniory tj. 112.000, ale jen polovina z nich není žena (odhad, není žádný rozumný důvod si myslet, že chlapci zůstali na Ukrajině, když matky utekly):
350.000-227.000-(112.000/2) = 67.000

Výsledek je 67 tisíc dospělých mužů

Takže uprchlíci z Ukrajiny by měli mít statisticky „právo“ na 4 znásilnění za celou dobu války, aby se vyrovnali českým mužům. A to ještě nepočítám s tím, že někteří pachatelé nebyli chyceni nebo je ženy nenahlásily.
Takže skutečně chcete vyhlásit boj Ukrajincům za to, že existují nebo je chcete pochválit za to, že se chovají 5×-4× lépe, než čeští muži?
V kterém případě byste se chtěl chovat lépe? Já osobně vidím ve své praxi, že každý se chce chovat lépe tam, kde se k němu chovají lépe. A když ho pochválím, chce dokázat, že si pochvalu zasloužil oprávněně.
Samozřejmě psychopata tím nezměníte. Ale všechny ostatní lidi ano.

Statistika je „sviňa“

Může se klidně stát, že v příštích dvou měsících to Ukrajinci „dotáhnou“ na český průměr. A možná už v něm jsou, protože třeba nějaké znásilnění udělal cizinec. A on to byl Ukrajinec. Ale vzhledem k nenávisti, kterou někteří našinci k Ukrajincům mají, nevidím velkou šanci, že by se to stalo a neprasklo to.

Co teď?

Zaprvé si musíme uvědomit, kam vede volání po exemplárním trestu. Když už se daný člověk dopustí znásilnění, bude mít jednoduché počty: Když svou oběť zabiju, dostanu velmi podobný trest, jako když ji nechám žít. A když ji zabiju, budu mít větší šanci na to, že trestu uniknu. Takže logický závěr je, že ji musím zabít. Skutečně chcete, aby naše ženy byly s větší pravděpodobností zabity než „jen“ znásilněny? Protože to svým trváním na exemplárním trestu chcete.

Já bych naopak ho ocenil za to, že „byl tak blbej“ a uvěřil té dívce její předstírání smrti. Ono upřímně řečeno je asi jedno, jaký trest dostane. Protože jakýkoliv trest je pro něj asi trestem smrti, protože naši občané vězni asi si nebudou číst tento článek a asi ho nebudou mít rádi za to, co udělal 15 leté Češce.

Tím se ho nechci zastávat. Ale podle mě je nejméně 50% šance, že to dopadne jeho „sebevraždou“. A to je v pořádku, když chci exemplární trest. Ale zase tím říkám potenciálním dalším násilníkům, že když už, tak je pak lepší ji i zabít. A pro mě je život nade všechno, takže chci udělat všechno pro to, aby se to neopakovalo. A protože to není možné, tak aspoň aby oběť znásilnění nebyla i zabita.

A co dívky?

Každý muž jakékoliv národnosti je potenciální znásilňovatel. Jen prostě drtivá většina z nás mužů by to neudělala.
Takže se jako dívka musím bát?
Ne. Jen je dobře nechodit nikam jen s mužem, když nejsem obeznámena s rizikem, že to daný muž možná bude chtít. A nejlépe jít tam jen s tím, se kterým to uvítám nebo aspoň snesu.

Ale to není život

Souhlasím. A jediné řešení vidím v povinné kastraci všech mužů. Ale to bychom vyhynuli.

Když nechci jediné řešení, které by riziko snížilo na absolutní nulu, pak musím nebezpečí unést jako součást života nebo se mu vyhýbat.

Já kdybych měl dceru, tak bych jí řekl, že kdyby se něco podobného mělo stát, tak největší šanci k přežití bude mít, když bude předstírat, že to chce a že se jí to líbí. Protože život se nedá vrátit. A o vše ostatní bych se postaral, aby se moje dcera vrátila k normálnímu životu, hlavně že to přežila.
Ale uznávám, že můj přístup se nebude nikomu líbit. Ale kdyby jen o 50 % zvýšil pravděpodobnost, že to moje dcera přežije, je to ta nejlepší prevence vraždy, jakou si dovedu představit. Protože dcery většinou neposlouchají rodiče, když je jim 15 a čím víc ji budete zavírat, tím silněji bude chtít utéct.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz