Hlavní obsah

Ukrajinská válka z pohledu příznivce Ruska/ nepřítele USA pohledem logiky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
26. 9. 16:30

Ať použiju jakékoliv tvrzení ruské propagandy a 10× ho učiním pravdivějším, pořád je jasné, kdo je dobyvatel a kdo se brání.

Článek

Ačkoliv jsem měl debatu asi tak s 20 „přáteli Ruska“ ohledně jejich vidění světa, ani v jednom případě jsem nakonec nezjistil, že by daný člověk byl proti ČR a pro Rusko. A to mě přivedlo k poznání, že asi většina „ruských švábů“ není pro Rusko, ale proti USA.
A protože vidí zjevnou nespravedlnost v tom, jak se díváme na zločiny USA a Ruska, tak nejčastěji argumentují „A co USA a jejich války v Iráku a ….“.

A dokud se my nebudeme dívat na všechny stejně, tak hrozí, že budou desítky procent lidí, kteří budou dělat něco, co naší bezpečnosti škodí.
Dokud si neřekneme, že 2. válka USA proti Iráku byla nespravedlivá a napáchala víc škod, než užitku, tak nám budou tito lidé právem říkat, že vlastně Rusko dělá totéž. Sice nebudou mít úplně pravdu, ale tím rozkol v našem národě nezrušíme. A podobný rozkol mohou využít politici na Slovensku a už ho využívá pan Orbán. Chceme počkat, až se podobný rozkol u nás zvětší nebo si přiznáme, že každá velmoc dělá velmocenskou politiku, když může?
Protože nic nám nebrání kritizovat USA (v tom, v čem si to zaslouží) a přesto (a nebo právě proto) účinněji pomáhat Ukrajině, aby i ona byla svobodná od velmocenských choutek Ruska.

Protože žádná země není dokonalá

A to, že to vidíme (myšleno naše zpravodajství) na Rusku, ale nevidíme to na USA, je problém našeho černobílého vidění světa. Samozřejmě problém Ruska je nejméně řádově větší. Ale to neznamená, že si můžeme dovolit vyčlenit z naší společnosti třeba 10% lidí jen kvůli naší snaze vidět svět jako souboj dobra se zlem. Ale život není film. A čím více jsme vzdáleni od středu, přesněji řečeno od pravdy, tím více budeme rozdělení.
Přičemž střed neznamená, že stejný čas dostane Hitler jako Židé. Ale i Rusové jsou jen lidé a protože se bojí, tak teď musí umírat ve válce, kterou by skoro nikdo nechtěl, kdyby znali pravdu a kdyby jim bylo umožněno pravdivě odpovídat.

Rok 2014 uměl Putin prodat jako obranu Rusů

Udělal to stejně jako Hitler v r. 1938. A podobně jako Hitlerovi všichni významní politici jeho doby věřili (čest výjimkám, jako byl Winston Churchill), stejně tak by i Putinovi se dalo věřit. Kdyby nepřišel rok 2022 (a čest těm, kteří ho prokoukli už v r. 2014 nebo dokonce ještě dřív).
Protože kdyby byla pravda to, že na Donbase umírají ukrajinští lidé ruského původu, byla jeho „anexe“ možná oprávněná. Ale když kvůli stovkám zabitých mají umírat tisíce, tak v tom okamžiku tady něco nesedí, i kdyby ten údaj byl pravdivý a odpovídal by celé pravdě.
Stejně tak si vzít Krym, který byl „vždycky ruský“, když se tam prý už mají stěhovat Američané, aby převzali jeho základny od Rusů, bylo v pořádku, když jste byli ochotni věřit podobným zprávám. A když jste nic nevěděli o krymských Tatarech a o skutečné historii Krymu.

Ale když se v r. 2022 začali shlukovat ruská vojska kolem hranic Ukrajiny, i já jsem věřil tomu, že pan Putin je chytrý a použije taktiku neustálého strachu k tomu, aby Ukrajinu „vyhladověl“ od cizích investic a pak si 2-3 roky počká, než mu Ukrajina spadne do klína.
Ale stalo se něco jiného. Opět budu počítat s tou nejhorší variantou pro mě, ale tou nejlepší pro Putina. Proč? Protože logika nám může ukázat, kdo je agresor, kdo páchal zločiny proti lidskosti jako první, i když si vybereme tu pro nás nejhorší variantu.
I kdyby ruská vojska obsadila Ukrajinu během 3 dnů, pořád by bylo spousta mrtvých. Ale možná by to mohlo být v pořádku, kdyby opravdu byly tisíce mrtvých Ukrajinců ruského jazyka. Ale proč se děly takové zločiny jako v Buči, když šlo panu Putinovi jen o „ochranu Rusů“. Je to sice nelidská představa, ale mohu si představit, že neviděl jinou možnost, než změnit vládu v Kyjevě, aby byla k ruskojazyčným více vstřícná.
Ale proč tedy byly nalezeny plány na koncentrační tábory pro Ukrajince? Když se mělo jednat o „mírovou“ operaci na „záchranu“ ruskojazyčných?

V okamžiku, kdy ruská vojska překročila hranice

nejpozději od toho okamžiku musí být každému jasné, o co jde a o co šlo i v roce 2014. A když vidíte, s jakou představou tam šla (demilitarizace, deukrajinizace), už nemůže být žádných pochyb o tom, že tato válka je bojem nejen o národní obrození (jako jsme měli my 19. století), ale doslova bojem o život každého Ukrajince. Protože kdyby Ukrajina prohrála, o osudu každého jedince by rozhodoval Rus a ten by přeneseně ukázal „nalevo nebo napravo“.
Židé nalevo šli do plynu, zatímco napravo ještě dostali několik měsíců života. Ukrajinci by na tom byli o hodně lépe, ale určitě by zemřely nejméně stovky tisíc Ukrajinců. Zatímco ti, co by „šli napravo“, by mohli normálně žít s tím, že by museli zapomenout na Ukrajinu, ukrajinštinu a na všechny Ukrajince, kteří byli zabiti. Už víte, proč tolik Ukrajinců chce dobrovolně bojovat? Protože mají jen 3 možnosti:
1. Utéct do ciziny, nejlépe do Kanady (protože Rusové a Ukrajinci, když utekli po roce 1918 do Čech, byli posláni na Sibiř v roce 1945, i když se nijak války neúčastnili.)
2. Bojovat a možná v boji umřít.
3. Prohrát a zemřít téměř s jistotou. Nevzpomínáte na Katyňský masakr?

A my Češi bychom měli vědět, že kdo je Čech,

podporuje Ukrajinu. Protože kdyby Ukrajina padla, další na řadě jsme my. Protože Slováci nepochopitelně podporují ty, kdo se chtějí s panem Putinem dohodnout.
A měli bychom být vděční, že za své bezpečí platíme jen penězi a snížením své životní úrovně (i když v tomto panu Putinovi zdárně sekunduje např. náš největší Čech, který je vlastně Slovák. A který nám ukazuje desetinu nebo možná setinu toho, jak bychom dopadli, kdybychom náš stát nechali rozkrást oligarchy jako v Rusku).
I když jsem vždy (když to jde) pro mírové řešení a mám veliké soucítění s prostými Rusy, tak vím, že v tomto případě si buď vybereme hanbu nebo pomoc Ukrajině (parafráze citátu pana Churchilla). A kdybychom si nedejbože vybrali časem hanbu, tak pak nás čeká válka s Ruskem, které už ale bude větší o Ukrajinu a Moldavsko, stejně jako Británie si mohla vybrat válku s Německem, ale vybrala si hanbu. A tak měla válku s Německem rozšířeným o Protektorát, který zajišťoval třetinu zbrojní výroby „Velkého Německa“, před tím, než bylo Německo rozšířeno o skoro celou západní Evropu.

Takže chcete platit jen penězi nebo i svými životy?

Kdyby šla Británie do války hned, možná by ještě byla nejmocnější zemí světa. Ale když šla až poté, co bylo Německo silnější, tak musela zapojit všechny své síly do uhájení své svobody a nakonec byla ráda, že ztratila jen pozici nejmocnějšího státu světa.
Vy, kdo vidíte USA jako strůjce všeho zla: Skutečně tak moc nenávidíte USA, že kvůli tomu budete ohrožovat i náš stát?

Diskuse je vítaná. Když najdete mou logickou chybu, budu velmi rád.

A když ji nenajdete, budu moc rád, když dáte odkaz na tento článek kamkoliv. Protože každý zachráněný život před silou ruské propagandy se počítá. Stejně jako každý zachráněný život před jakoukoliv jinou propagandou. Včetně té naší, protože každá nepravda nakonec ubližuje víc, než pravda.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz